| ☻☆Diana☆☻ a întrebat:

Am si eu o mica problemacrying
Mi-am cumparat un purcelus de guineea acum 10 luni (din fericire, purcelu` bine mersi, gras si sanatoslaughing)
Lasand glumele la o parte...Acum 2-3 saptamani am fost cu el la un alt veterinar la care merg de obicei (mi s-a spus ca-i mai bun) si acela mi-a zis ca purcelusii traiesc de obicei 3 ani, mai rar 5 straight face
Si eu am citit pe net ca traiesc intre 4-6 ani...
M-am atasat foarte mult de el, e un scuuuuump! rolling eyes si de vreo saptamana tot am cosmaruri ca moare... Ofcrying Nu vreau sa-mi ziceti de pe net, ci doar daca ati avut cryingstraight face

Rog seriozitate, innebunesc aici!straight face

Răspuns Câştigător
| MikyMi a răspuns:

Nu te mai agita atat. Mai are de trait pana ii este "scris". Nimeni nu-ti poate spune cand va muri purcelusul tau.asa ca ai grija si bucurate de el, nu te mai gandi ca moare. e si el un sufletel.nici noi nu stim daca maine vom mai fi.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Http://www.animalutze.com/articole/argumente-crestere-cobai.php. Citeste asta.
Trebuie sa stii ca sunt si unii care traiesc mai mult. Cea mai lunga viata conform Guinness a fost de 14 ani si 10 luni jumate.
Gandeste-te ca acest animal nu poate trai ca noi. Totusi, daca ai grija cum trebuie de el el poate trai mult. Incearca sa te interesezi mai mult de stilul de viata al acestor animale si sa fii foarte responsabila. Cat va trai depinde si de cata grija ai tu de el si cat de responsabila esti.
Fii multumita ca ai un animal. Cu siguranta ai fost vesela de multe ori datorita lui. Incearca sa te bucuri ca il ai alaturi si uita de acele ganduri.

| Amrita a răspuns:

Si eu am avut 2 purcelusi de guineea. Si te inteleg perfect ca te atasezi imediat de ei.Ai mei nici 4 ani nu au trait...sad. adica.au varsat inainte si apoi au murit. Amandoi la fel.Nu stiu ce sa-ti spun. sper ca al tau sa fie sanatos si sa-ti traiasca!big grin:*

| ☻☆Diana☆☻ explică:

Scuze, dar veterinaru` ala o bagat spaima in minestraight face
Ma rog, stiu cum sa il ingrijesc... Doar ca acum imi este ca un copilas:X il iau peste tot, e mereu cu mine.Prietenii zic ca semanamrolling on the floor
Cred ca Mya are dreptate, pana la urma odata si odata tot o sa se intample astasad

Răspuns utilizator avertizat
| lostcontrol12 a răspuns:

Eu am avut si era cat un porctongue
A trait foarte mult vreo 7 ani, dar in ultimul an nu se mai putea misca de gras ce era.

| devilll a răspuns:

Iti mai dau eu doi porcusori daca esti din baia marehappy

| PuF_8706 a răspuns:

Poate trai si 10 ani.in cazuri mai speciale asa ca nu te speria