| gabytzuk_3613 a întrebat:

Am si eu o problema, care pare a fi grava, am probleme mari cu instabilitatea emotionala. ma comport urat cu unele ( mai toate persoanele), si simt ca ma indepartez de oameni, nu am prieteni (un grup al meu), iar atunci cand cineva imi da un sfat sau ma cearta, iar eu am in cap alta idee, poata acea persoana sa imi explice de o mie de ori, caci eu fac numai ca mine. mama mea vreau sa zic ca este foarte suparata, ma face nebuna si ca eu nu stiu sa socializez, si imi dau seama ca e gresit ceea ce fac, dar nu pot, nu stiu sa ma schimb, pur si simplu imi ies cuvintele fara sa gandesc. vreau sa ma schimb, sa socializez cu celelalte persoane, si nu pot sa fac asta din cauza caracterului meu urat sad... dati-mi va rog un sfat, o modalitate daca exista pentu a imi tine in frau ideile, sau sa-mi modific comportamentul, caracterul.

11 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Si eu sunt la fel. De mult timp. Nu am gasit nicio solutie la toate chestiile astea, desi am incercat nenumarate lucruri. Am constatat ca asa sunt eu si ca nu sunt sociabila, si nici nu imi place sa socializez, imi place mai mult sa fiu singura, si asta probabil si pentru ca nu pot sa ma inteleg cu cei care nu au acelasi mod de gandire ca si mine, cei care nu au nimic in comun cu mine, si cum eu sunt poate un pic cam ciudata, nu am gasit astfel de persoane ca mine, si deci sunt singura. Si de ceva vreme chiar imi place. Decat sa imi pierd vremea cu persoane cu care nu am ce discuta, mai bine singura.
Si te sfatuiesc sa faci la fel: incearca sa gasesti persoane cu care ai multe lucruri in comun si sa deveniti prieteni. Poate nu gasesti, dar nu dispera, poate o data si o dta o sa gasesti(eu inca mai sper asta in cazul meu, inca mai astept sa gasesc pe cineva ca mine). Pana atunci, asteapta si bucura-te de timpul petrecut singura, gaseste-ti niste hobby-uri, ceva ce iti place, si gandeste-te la ceea ce vrei si ceea ce simti, cunoaste-te mai bine pe tine insati si astfel o sa stii mai bine ceea ce vrei.
Cat despre comportament, probabil ca doar asa esti tu si daca nu te poti schimba, asta este. Asa esti tu. Totusi, daca consideri ca esti prea instabila emotional, vorbeste cu un psiholog, poate o sa te ajute, dar mai intai incearca sa te analizezi si sa iti analizezi comportamentul, si poate reusesti sa schimbi ceva la tine.
In fine, nu stiu daca te-a ajutat tot ce am spus eu aici, dar sper ca da. happy

| anss23 a răspuns:

Si eu am cam aceiasi problema dar am si prieteni cu care ma inteleg binebig grin.Incearca sa te comporti frumos cu toata lumea, sa mai faci glume, etc.

| Maia a răspuns:

Auto-controlul tau lipseste! Controleaza-ta! Incearca sa te abtii atunci cand cineva incearca sa te ajute, folosesti isteriile si nebunia in alte lucruri cum ar fi pictatul, muzica, poezii, chiar si natura! Daca nu merge cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la psihologul scolii si sa faci cateva sedinte pentru a-ti ameliora iesirile nervoase!

Succes :*!

| AnemonaP a răspuns:

Baga id : lilianaivana sa te ajut happy

| MidnightLady a răspuns:

Nu stiu daca as putea sa-ti dau vreun sfat. Oarecum si eu ma confrunt cu asa ceva, si eu pot spune ca am caracter urat, doar ca nu am probleme in a socializa. Eu mereu la inceputul oracarui fel de relatie, mi-am strigat in gura mare toate defectele. poate am avut norocul sa intalnesc persoane care sa ma inteleaga. Sunt convinsa ca si tu o sa-ti gasesti prieteni si o sa reusesti sa treci peste acest moment. Oricum...ai tot respectul meu pentru faptul ca recunosti, asta e primul pas spre "vindecare".
Mult succes! happy

| mariobros a răspuns:

Ne poti spune ce varsta ai?

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Pai:un sfat.thinking vorbeste cu un psiholog, al scolii daca esti la scoala pentru ca de aia sunt ei acolo sa te ajute, un psiholog mai intai te asculta, iti vorbeste, iti observa reactiile, iti pune diferite intrebari, te observa, apai vede el ce si cum, doar sa fi sincera cu el/eahappy altceva nu stiu ce te-ar putea ajuta, sper doar ca nu esti emo, prea negativista-adica n-ai gandirea aia total negativa cum ca nimic in viata nu e frumos, nu merita nimic bla bla...si apropo de grup:nu trebuie sa ai un grup al tau:ajunge si un singur prieten dar sa fie adevarat, esti si incapatanata, asta nu e un lucru rau bine sa nu exagerezi, in fine...baftakiss

| dannyell a răspuns:

Nu stiu, dupa poza nu pari genu, dar de ce nu asculti sfaturile altora? Daca zici ca esti asa...inseamna ca esti genu de fata cu nasul pe sus, eu zic sa lasi de la tine.sa asculti de altii, sau ma rog, dc sa fii asa "rea"? De ce nu incerci sa te schimbi, tu zici ca vrei sa te schimbi. da nu cred ca ai incercat cu adevarat.Nu ai nevoie de psihiatru, doar gandeste si tu liber, fii mai cooperativa! Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psihiatru, sau ca o ultima solutie, cateva luni la spitalu de nebuni, dupa ce o sa stai cu aia cateva luni, sa vezi cum iti vine sa socializezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apeleaza la un psihologhappy

| Anonim_8976 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema