| Bianca_4346 a întrebat:

Am si eu o problema... e legat de mama...ma obliga sa citesc, sa invat.Tot timpul imi spune ca nu stiu altceva decat sa stau.Eu chiar invat si chiar imi place sa citesc, dar nu suport sa stea cu gura pe mine permanent... ce sa fac? cum sa o fac sa inteleaga ca in felul asta nu o sa reuseasca sa ma convinga? ma mai si descurajeaza spunandu-mi ca asa, nici macar la liceu nu o sa intru...HeeelP!

P. S.:chiar citesc si chiar invat mereu...doar ca ea nu observa...

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Stiu cum e... desi numai sunt o adolescenta stiu cum e... am avut aceas problema si eu ...mereu erau cu gura pe mine sa invat... insa sincer nici nu imi placea sa invat... insa strictul necesar il faceam, teme, citit, la scoala era un mediocru ...acum realizez ca oarecum aveau dreptate insa uneori exagerau... incearca sa citesti si sa inveti cand e acasa, incearca sa stai de vorba cu ea... spune-i ca trebuie sa aiba incredere in tine... daca era dupa mama atunci dupa parerea ei nu terminam nici una din cele 2 fac pe care le-am facut... mereu imi spunea ca nu invat destul si nu voi termina la inceput liceul... l-am terminat si dupa ce am terminat liceul totul s-a schimbat mi-am dat seama ca invat pentru mine si am inceput sa invat mai bine, sa ma intereseze cu adevarat ceea ce faceam... si acum nu imi pare rau... fac ceea ce imi place si asta multumita mie ca mama niciodata nu a avut incredere ca voi ajuge vreodata medic... mereu imi spunea ca nu voi reusi, pe langa ca am reusit am facut si un copil in timpul facultatii si imi pare bine... totul e sa ai incredere in tine... daca tu crezi ca inveti destul, citesti destul spune-i si cere asa cum ea iti cere sa aiba incredere in tine... daca notele tale vor reflecta altceva decat ce spui atunci sa aiba motive sa nu aibe incredere in tine... eu nu incerc sa te intorc impotriva ei pur si simplu te inteleg insa... uneori e bine sa te gandesti la ce spune ea... poate are dreptate... nu iti vrea raul... vrea doar ca puiul ei sa o duca ceva si asta devine o ambitie... de aceea uneori exagereaza... dar daca ai o relatie buna cu ea ai putea sa stai vb cu ea... sunt sigura ca pana la un moment dat te-ar intelege... eu niciodata nu am facut asta cu mama cand eram adolescenta... o lasam sa bata din gura si nu o bagam in seama... ei acum stiu ca prin comunicare orice problema se poate rezolva... multa bafta si numai bine

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Of... poate ai dreptate... unele mame sunt mai cicalitoare, nu vor sun nicio forma sa-si aduca aminte ca si ele au fost adolescente, ca nu s-au trezit mature deodata. Te inteleg foarte bine, am trecut si eu prin asa ceva. Ce faceam? Taceam, taceam si iar taceam si-mi spuneam ca eu nu voi face asa ceva niciodata copilului meu si chiar mi-am respectat cuvantul in fata mea si al copilului, care de cand s-a nascut a devenit prietena mea acordandu-i cea mai mare incredere si dandu-i libertate de actiune dar sfatuindu-ne amandoua. Ce frumos a fost cand intr-o zi mi-a spus la telefon, sa am grija de mine, pentru ca pe lumea asta numai pe mine ma are.
Eu zic asa... odata cand o vezi in toane mai bune, mai prietenoasa incearca sa discuti cu ea si sa-i spui macar ce ne-ai scris noua pe TPU sau spune-i sa te asculte la un anumit obiect si demonstreaza-i ca stii materia.
Ma mai gandesc, nu te supara ca-ti spun, oare nu ai dezamagit-o niciodata in privinta invataturii de se poarta asa cu tine? Daca da, atunci se justifica acest comportament al ei. Oricum, vacanta placuta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am avut si eu problemuta asta. Tre sa inveti, citesti, faci treaba cand ea ea acasa sa te vada.

| dyav0litza a răspuns:

Incercati sa comunicati.Si eu eram in situatia ta pana casnd mama a observat ca atunci cand imi zicea nu fac dar cand nu era acasa ma gasea citind succes :*

| machupicchu a răspuns:

Ceva nu este asa cum vrei sa para... dar, daca zici ca-ti place sa inveti... nu trebuie sa-i demonstrezi dacat prin rezultatele obtinute. Invata atunci cand poti si vrei... dar invata. Si nu trebuie sa-i demonstrezi citind sau invatand in prezenta ei.
Mamele, mature fiind, stiu bine ce stiu si spun, chiar daca mai sunt si cicalitoare... candva ai sa-i multumesti pentru aceasta, cu conditia sa reusesti sa o asculti si fara a te enerva cicalirea ei, ci doar gandeste logic, ca aceasta este unul din multele moduri prin care isi exprima grija, dragostea fata de tine. Si ai sa reusesti... Trebuie numai sa vrei sa gandesti...Mult, mult succes...

| pep a răspuns:

Ai rabdare, dovedeste-i ca este cum spui tu si incearca sa intrii in gratiile mamei. Mama este unica si de multe ori, din multa ei iubire, pare a fi cicalitoare.Dovedeste-i contrariul prin rezultatele de la scoala si prezinta-i ceea ce stii. Spune-i sa te incurajeze si ca ai nevoie de incurajare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar fi sa ii spui ce faci si... poate asa te va lasa in pace si arata-i ca tu inveti, demonstreaza-i.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dovedeste-i ca inveti si ca citesti prin notele de la scoala...trebuie sa te creada. fa tot posibilul si ia
note f f mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bianca stai linistita ca nu esti singura sacaita la cap de mama ta si eu am aceeasi problema si nu stiu ce sa fac am luat primul meu 7 la geografie si ma inebuneste ce sa fac?