| AdelinaC a întrebat:

Salut si va rog frumos sa nu radeti de mine.As vrea sa va intreb: cum pot face sa am incredere in mine? Nu stiu ce mi se intampla dar de la un timp nu pot sa fiu sigura de mine deloc, imi este frica sa iau decizii, ma simt prost pentru ca sunt fata. Mi s-a spus odata ca stima de sine este direct proportionala cu succesele dar nu e asa...la scoala nu am note sub 9, parintii imi sunt alaturi in ultima perioada, dar cu toate astea ma simt urata, proasta, enervanta, tocilara.Am momente cand ma simt bine, alteori nu ma suport. O fi din cauza faptului ca nu am prieteni decat pe mess si in familie?(colegii de clasa nu vb cu mine si din cauza asta ma simt f prost in timpul scolii). Am impresia ca mereu deranjez, ca fac totul prost, ca nu sunt buna de nimic.Am incercat sa ma apropii de biserica dar imi este frica pentru ca acolo femeia este inferioara, trebuie sa accepte sefia barbatului si ma descurajeaza sa mai invat sau sa ajut pe cineva.
Am inceput sa invat pentru facultate, m-am dus si la olimpiada dar cu toate astea ma gandesc ca sunt fata si nu voi realiza nimic in viata, nu sunt buna sa fac nimic, de fiecare data cand ma pun sa invat mai intai trebuie sa ma linistesc si apoi sa ma apuc de citit, norocul meu este ca retin destul de repede si recuperez timpul pierdut dar nu ma simt eu bine ca de fiecare data sa plang inainte sa citesc ceva.Cum pot face sa am putin mai multa incredere in mine sau sa-mi gasesc macar o calitate?

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Pai teama, timiditatea si neincrederea astea numai tu poti sa le faci sa dispara. si de unde ideea ca daca esti fata nu poti sa realizezi nimic in viata? cine ti-a spus ca numai barbatii sunt destepti laughing? in alta ordine de idei, ceea ce trebuie sa faci este sa-ti scoti din minte orice defect pe care ti-l gasesti si sa-l inclocuiesti cu o calitate. asta nu inseamna insa sa devii mandra de tine, sau egoista si sa fii atat de plina de tine incat sa nu te mai intereseze de ceilalti, pentru ca atunci vei intra in alta problema. singura chestie este ca nu trebuie sa te mai subestimezi, sa fii increzatoare ca tot ce faci este bun si ca nimeni nu poate sa te contrazica ( decat, evident, atunci cand chiar are dreptate). increderea in sine ti-o faci in timp; eu de exemplu nu sunt prea increzatoare dar incerc pe cat posibil sa fiu, atat cat pot. trebuie sa-ti faci mereu cat mai multi prieteni, dar sa ai grija insa sa nu te apropii prea mult de cei care nu merita si sa ti-i alegi pe cei mai buni, care sa-ti fie alaturi mereu. nu te mai descuraja si nu-ti mai pune in minte niste lucruri neadevarate. trebuie sa fii o fata normala, care are si suisuri si coborasuri ( ca orice om de pe planeta asta ) si care sa stie ca nimeni nu este perfect ( nu tot ce faci iti va iesi din prima bine, nu tot ce incerci va fi neaparat varianta corecta - insa nu trebuie sa te dai batuta ci sa mergi inainte ). cat despre colegii tai nu -ti mai face griji, pentru ca este pierderea lor nu a ta. nu te mai consuma pentru orice lucru marunt si concentreaza-te pe ceea ce este cu adevarat important : tu ( familia, prietenii tai, cei apropiati ) si aspiratiile tale ( ceea ce-ti doresti tu sa faci in viitor este intotdeauna unul dintre lucrurile care este bine sa le plasezi printre prioritati ). daca tu o sa te consideri speciala si ceilalti din jur vor face la fel. happy

6 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

increderea in tine, aceasta este daca vrei, o abilitate o capacitate care se dezvolta in timp asa cum inveti sa zicem tabla inmultirii.Ai incredere in fortele propii si priveste partea plina a paharului. Daca te respecti pe tine insuti ar trebui sa fii si sigura pe tine si pe deciziile tale.Iti urez succes si sarbatori fericite si daca no sa functioneze... ce pot sa zic? apucate de sapat gropi.Bafta!

| M3HappyKid a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa...gandeste pozitiv cum ar fi: EU sunt cea mai buna de pe pamant, cand te uiti in oglinda:eu sunt cea mai frumoasa de pe glob,, incearca sa-ti vezi calitatile si frumusetilewinkingNu te lasa mai prejos de colegii tai arata`le ca si tu poti sa ai incredere in tine si cand faci un lucru nu uita (daca am incredere in mine o sa rezolv totul orikt ar fi de greu;;} Nu o sa poti trai toata viata sub rutin asta afiseaza`ti noua ta fata O ANA nouawinking 9dak asa te cheama) nu UIta (am incredere in mine orice ar fi)da?

sper ca o sa poti sa faci asta...defapt nu sper sunt sigura de asta...kiss sa`mi dai un mesaj sa`mi spui cum merge. oka>?;-*:X

| AdelinaC explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, toate au fost la fel de bune si toate m-au ajutathappy. Sper sa fie bine daca urmez sfaturile pe care mi le-ati dat voi...

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Ai putea apela cu maxima incredere la psihologul scolii care cu siguranta te-ar putea face sa iti schimbi opiniile si te poti documenta de pe internet cu privire la increderea in sine. Uite cateva articole si site-uri:
www.nlpmania.ro(poti descarca aceea carte,"Poti muta muntii din loc")

http://www.aimee.ro/......nsuti.html
si poti citi si alte articole de pe aimee.
Mai poti face in felul urmator:spune in fiecare dimineata in gand daca vrei, stand in fata oglinzii ca esti multumita de tine, ca meriti respect, dragoste si ca ai incredere in tine.
Scrie pe o foaie, succesele tale de pana acum, de exemplu:ai luat premiu, sau inveti foarte bine etc.
Si daca crezi ca problema prietenilor e cauza, atunci fa-ti prieteni, socializeaza cu ceilalti, invita pe cineva afara la o plimbare sau unde vrei chiar daca iti e mai greu, pentru ca incet- incet te vei obisnui.
Bafta!:)

| cυρcαкє a răspuns:

Pai...iesi in evidenta.Nu te teme sa fii diferita. Poarta haine in care sa te simti confortabil si sa iesi in evidenta. Fetele increzatoare stiu ca nonconformistii sunt cei mai tari din scoalahappy.
Mergi dreapta si mandra, ca sa fii remarcata de cei din jur.Fii si putin mai tupeista, sa nu rada toti de tine.Si-ti vei putea faci si prieteni.
Gaseste-ti prieteni care sa te inteleaga si care sa te placa asa cum esti. Daca ei cred in tine, vei incepe si tu s-o faci.
Fii si sincera, e greu sa fii increzatoare cand te prefaci ca esti altfel decat in realitate. Spune tot timpul adevarul si fii sigura ca este suficient sa fii tu insati.
Zambeste.Chiar daca nu esti vesela, zambeste si vei dobora curand de increde in tine.

Si nu te mai crede proasta, urata, enervanta si tocilara.Ca sigur nu estiwinking. Si daca incep altii sa rada de tine nu-i baga in seama si evitai sau incearca sa faci ceva in asa fel incat sa nu se mai lege de tine.Smecherii astia se leaga doar de astia care sunt sensibili, nu prea au prieteni, asa ca nu mai fi nu este bine.

Sper ca te-am ajutat mult, si cum ti-am mai zis, fii mai curajoasa! Bafta!

| alexandrucorsate a răspuns:

Daca renunti la eul tau interior o sa iti fie si mai bine, calitatile care le vrei si de care iti pare rau nu te ajuta la nimic, Domnul Isus zice asa " fara mine nu puteti face nimic ", asa ca ti-as sugera sa ii ceri Lui ajutorul printr-o rugaciune si negresit te va ajuta happy.