| deeapa a întrebat:

Am un Iphone 3g.Si nu stiu sa ma conectez la wi-fi, intru la setari, wi-fi...cand imi da sa scriu nume retea, securitate si parola...Adica de unde pot afla acest date? Imi poate spune cineva un numa si o parola?

1 răspuns:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Pentru a folosi wireless-ul trebuie să ai la dispoziţie o reţea, fie publică, fie privată.
Reţeaua publică, cunoscută şi sub numele de hotspot este o reţea ce nu este encriptată şi care poate fi folosită de oricine, fără necesitatea unei parole. De obicei, aceste tip de reţea poate fi găsită în parcuri, în restaurante şi în general în locurile mai importante din oraşul tău.
O reţea privată este acelaşi lucru cu cea menţionată de mai sus, numai că pentru a fi accesată este necesar un security key. Acest key este generat de deţinătorul reţelei astfel încât ea să nu poată fi accesată decât de anumite persoane.

În cazul tău, din moment ce nu ai vreo reţea disponibilă, nu poţi folosi wireless. Dacă vrei să utilizezi această facilitate, du-te de exemplu într-un mall sau într-un McDonald's.