| bibi5961 a întrebat:

Am un laptop asus k50i si de ceva timp am probleme cu dvd-rw, nu-mi mai citeste nici-un cd/dvd. ce ar putea sa fie? de la driver? daca e de la driver, ar putea sa-mi dea cineva un link de unde il pot downloada? dau fundita. mersi

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai curata pastilele laser de la DVD si daca tot nu merge,apoi te gandesti la driver! Uita-te in Device Manager sa vezi daca ai driver instalat pentru dvd-rw. Daca acolo iti spune ca driverul este instalat corect, atunci nu ai nevoie de driver.
Si daca tot nu merge, daca nu citeste pot fi alte 2 probleme:
1. Laser decalibrat - se poate recalibra la un service - daca se pricep si au cu ce.
2. Laser defect - laserul folosit pentru DVD-uri nu este acelasi ca cel pentru CD-uri - practic sunt 2 lasere. Posibil ca sa se fi ars - caz in care mai merge doar ca CD-RW. Singura solutie aici este - altul.
Mai intai uita-te in DEVICE MANAGER si vezi daca ai driver.

| bibi5961 explică:

Ink mai am garantie la el. in device manager apare instalat driverul.