| christmasya3 a întrebat:

Am varicela de 3 zile,si mi-a iesit bubite fix pe ????,si doare infernal,ma dau cu pastă mentolata si tot ma doare, sfaturi?
A, stiti cumva dupa cate zile se sparg bubitele?(aproximativ)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odihna multa, hidratare, mancare sanatoasa, spalat cu apa si sapun zilnic si pus alifie de 2 ori pe zi, pe bubite.

Sub nici o forma sa nu spargi bubitele si nici sa nu le iei coaja, ca raman cicatrici foarte urate, pe viata.

Iti doresc mulat rabdare si... insanatosire completa!

| Vântulalb a răspuns:

Sa nu le spargi! Ramai cu urme, cu "cratere". Nici sa nu te scarpini, ca mai tare te doare.
Asta e varicela. Da cu pasta mentolata si... rabda. Dureaza vreo doua saptamani. Dar intensitatea durerilor scade in timp.