| cristianorudi7 a întrebat:

Am vazut in unele modele de subiecte la geografie pentru examenul de bacalaureat ca cere si ponderea anumitor lucruri. Puteti sa imi spuneti si mie cum se calculeaza mai concret? Eu sunt praf la mate si nu am invatat asa ceva decat prin clasele 5-8, dar cine mai stie...

1 răspuns:
| Boranescu_Robert_1998 a răspuns:

Eu stiu ca de abia am trecut:deci sa zicem ca 2 copii ia nota 7 la test 1 copil ia 8 iar 3 copii 10 se face nr ori pondera imaprtit la nr
rezolvare: (2x7+1x8+10x3)sad2+1+3)= 32:6=5,33. Dar pot sa fie mai multe note cu mai multi copii dar in general pe ex asta