| wolder a întrebat:

Pentru a 3a materie la bac am de ales intre: economie, logica, geografie sau psihologie.
La economie nu dau pentru ca nu stiu si este mult prea greu, logica am zis mai bine ca nu fiindca mi s-a parut dificil, iar la geografie e prea mult de invatat capitale, ape si mi se pare enorm, am vazut cateva modele de subiecte si fug de geografie,
ce spuneti de psihologie. e mult de invatat?
tu la ce ai dat bacul?
*sti vreun site de unde pot invata la psihologie?

14 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Este destul de invatat la Psihologie. Sunt multe amanunte, poate nu asa de greu de tinut minte ca la Geografie, dar subiectele sunt mai grele si este mai greu de obtinut o nota buna.

| wolder explică (pentru ElenaSA):

Nu pot fi mai mult de 20 de pg de invatat la psiho, e vorba de un an de materie.
la geografie sunt 4 ani.
si la geografie trebuie sa iei harta lumii sa inveti fiecare tara si capitala plus asezarea in harta
si fiecare oras si rau, fiecare mic firicel de pe harta romaniei unde ilustreaza un rau tu trebuie sa stii, asa ca nu mersi laughing)

| ElenaSA a răspuns (pentru wolder):

Sunt aproape 90 de pagini de invatat. Nu sunt usoare paginile. La geografie trebuie vazut ce capitole ai de invatat si numarate paginile cat iese. La Psihologie subiectele sunt grele, nu se da ceva clar de scris, ci de gandit, iar notele nu sunt mari. Deci ai de ales intre Psihologie unde este suficienta materie, dar doar dintr-un an de studiu, cu subiecte grele si Geografie unde este multa materie, dar cu subiecte acceptabile si posibilitatea de a lua o nota mare.
Succes!

| wolder explică (pentru ElenaSA):

Am facut subiecte de geografie si crede-ma nu se pot lua note mari, n-am sa tin minte toate lucrurile alea nici in 3 ani.
Imi poti da vreun site sau o carte pe care s-o cumpar pentru psihologie?

| wolder explică (pentru ElenaSA):

90 de pagini, de unde atat? nu-s multe lectii si las-o incolo, nici la romana nu-i atat laughing))

| ElenaSA a răspuns (pentru wolder):

Nu am scris in nestiinta de cauza. In scriu in calitate de cadru didactic. Cunosc bine manualele si programa.

| wolder explică (pentru ElenaSA):

Deci la ce materie ma sfatuiesti sa dau dintre cele 4?

| ElenaSA a răspuns (pentru wolder):

Vad ca la Geografie te-ai uitat pe subiecte. Te sfatuiesc sa te uiti pe programele de la Psihologie, Logica si Economie. Sa te gandesti la care discipline stii mai multa materie, ai vazut ca ti se potriveste atunci cand a fost predata si ai luat si note maricele. Dupa ce te-ai hotarat vezi si subiectele de bacalaureat pentru a stabili daca reusesti ca rezolvi cat de cat in minte in mare subiectul. Apoi iei manualele adecvate si inveti. La Psihologie-manualul adecvat este de la Editura Aramis. Succes!

| wolder explică (pentru ElenaSA):

M-am uitat la toate...
Economia o elimin din start pentru ca nu ma pricep deloc la probleme, am o problema in general cu stiintele fixe: matematica, fizica...
Iar la geografie, v-am spus mi se pare prea mult de inavatat la harta, nu am memorie vizuala...

| ElenaSA a răspuns (pentru wolder):

Atunci ai doua variante: Logica sau Psihologia. Daca nu-ti place Economia este posibil sa ai dificultati cu si cu Logica. Deci, Psihologia... Nu uita de Editura Aramis.Succes!

| wolder explică (pentru ElenaSA):

Multumesc mult.
Am incredere in mine ca daca ma voi apuca din timp de invatat voi reusi, chiar daca e multa materie.
o seara placuta

| disa a răspuns (pentru wolder):

La geografie se da doar din geografia europei si a romaniei; cat despre detalii, la geografia romaniei sunt mai multe ce-i drept, insa toate au o logica, la europa sunt doar de bun simt (capitala, 2-3 orase maxim, clima, numele unor tipuri de relief, 2-3 rauri, eventual situatie economica - a tarilor de care tot omul a auzit gen Italia franta Germania Anglia Spania- sau o intrebare de cultura generala (gen de ce in extremitatea nordica a continentului populatia e mai mica decat in sud? din cauza climei si reliefului - daaa - ca doar omul nu poate trai linistit in munti la 2000+altitudine cu temperaturi de -20 de grade sau mai putin si cu drumuri pe care nu se poate construi nici macar o linie ferata.)

| disa a răspuns:

Daca vrei la drept, invata bine economie ca sa nu mai ai treaba la admitere(daca ai admitere cu economie). Daca dai la drept unde nu se cere economie la examenul de admitere, da la geografie ca e mai usor, nu ai atatea nume de personalitati si teorie de invatat. Iar de invatat inveti mai mult pe harta si prin jocuri pe net. Eu asa am invatat si am luat 9, 65. (nu am repetat decat in fiecare zi din mai si apoi cu o zi inainte de bac; sfatul meu este, sa te apuci mai din timp un pic daca nu esti foarte sigura pe materie/ ca poti acumula repede informatiile necesare) Majoritatea colegilor mei tot la geografie au dat, iar nota mai mica de 9( a celui mai putin silitor copil din clasa) nu a existat. Ca sa inveti mai bine ia-ti niste colegi/colege la cafenea cand chiuliti de la orele "neimportante" pentru "a invata pentru bac" si intrebati-va unul pe altul din materie(insistati pe subiectele cu asemanari si diferente intre tipuri de clima sau tipuri de relief) si faceti exercitiile din subiectele alea 100 de bac din 2009; Ca sa inveti mai usor resursele din fiecare unitate de relief/ perioada in care s-au format anumite unitati de relief foloseste o harta muta (desenata de tine sau imprimata) si coloreaz-o. La asemanari si diferente ale tipurilor de relief nu invata chestii prea greu digerabile ci chestii care chiar iti trebuie gen: perioada in care s-a format, cum s-a format (sedimentare, incretire si inaltare etc) dispunerea lantului muntos (s-n, n-s, e-v, v-e) si eventual altitudinea minima sau maxima a unui lant muntos. La diferente intre tipurile de clima, trebuie mai intai sa stii f bine pozitionarea tarilor pe harta ca sa iti poti da seama de clima: de exemplu oceanica (are deschidere la ocean- logic nu? totusi fii atenta la franta - si alte tari ca ea- ca are mai multe tipuri de clima) sau temperat continental (nu are deschidere la ocean, deci, tara respectiva se afla in interiorul continentului); de asemenea trebuie sa inveti si influentele climatice ( care se deduc si ele logic deoarece ele reprezinta zona din care provin: de exemplu, influenta scandinavo - baltica se manifesta, de obicei in nordul unei tari - ex: Romania - de ce? pentru ca peninsula scandinava si marea baltica se afla orientata in extremitatea nordica a continentului, adica mai la nord de Romania) de asemenea mai trebuie sa stii si tipurile de vegetatie (neparat), precipitatiile(daca le uiti nu-i bai) si vanturile specifice (neaparat vanturile pentru ca acestea pot fi o marca a influentelor climatice); cat despre capitale, mari si rauri invata-le din jocurile de pe net (foarte folositoare: intr-o zi / doua ai invatat toate raurile romaniei si /sau unitatile si subunitatile de relief) de asemenea mai trebuie sa tii minte si ce resurse si industrii predominante are fiecare tara( astea trebuie mai mult tocite, desi exista si cateva corelatii logice). Daca te apuci si faci cate 5-10 subiecte de bac pe zi nu ai cum sa nu iei sub 9, 5, daca nu chiar 10(la clasa la mine domnul profesor nu prea s-a interesat/ingrijorat, fiind bun bazat ca stim materia de a 8 a predata de el desi multi dintre elevi nu apartineau liceului, asa ca ne-am strans mai multi dupa ce am trecut o data prin materie si am inceput sa invatam si sa facem variante de bac impreuna). Sau, daca nu iti permite timpul, incearca sa rezolvi un subiect cat iei o pauza de la romana sau istorie ( eu le vedeam ca un puzzle subiectele 1 si 2) sau macar mai fa un joc de localizare a raurilor/capitalelor si tarilor europene pe calculator; cat despre logica, si ea e ok dar desi am avut in clasa doar 5 colegi care au dat la acest subiect, doar unul a luat 10 iar ceilalti peste 9 sau chiar si 8 sau 9... plus ca la logica nu prea te poti folosi de memoria vizuala ca la geografie... despre psiho si sociologie pot doar atat sa-ti zic: daca iti este usor sa tocesti nume de teoreticieni si teoriile lor/ esti olimpic la aceasta materie GO FOR IT! daca nu, si nu prea esti sigur ca poti sa retii chiar tot, apuca-te de geogra pentru ca nu e tarziu (invatatul in grup e cel mai smecher! razi, te simti bine si mai si inveti ceva pe deasupra) plus ca am auzit ca la sociologie si psihologie au fost note mai mici sau chiar s-a si picat (in oras la mine a existat unul care a picat la sociologie, ce-i drept). Asta e doar un sfat, pana la urma tu alegi materia cu care te simti tu mai confortabila si la care poti invata mai usor happy Sa iei note mari la bac!

| AndreiIonut24 a răspuns:

Sfatul meu: Mai bine dai la psihologie pentru ca o sa ai sanse de minim 80% ca sa iei in bac peste nota 7. Funda? big grin