| BetiT a întrebat:

Salut,

Urmeaza sa sustin examenul de bacalaureat pe profilul uman si am ales sociologie in loc de geografie cu gandul ca este mai usor, subiecte mai accesibile si ca pot invata mai tot pe ultima suta de metri.

Se pare insa ca m-am inselat, din ceea ce ne-a oferit "o profesoara" din liceu am reusit sa retin cateva lucru, am primit 19 foi ce au informatii dar cam nule, le-am invatat insa nu prea pot rezolva exercitiile de la modelele de pe net. Deci sunt in criza de timp si am nevoie de o metoda eficienta si rapida de a invata la sociologie (materiale de invatat, modele rezolvate, sfaturi utile, etc.) pentru un 6 happy

Aveti o fundita, cei ce ma vor ajuta, in timp util.

O zi buna in continuare!

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Li eu dau bac-ul anul ăsta, adică peste câteva zile... ( și ziceam că mă apuc de învățat încă din vacanța de vară de anul trecut... csf. ) Eu nu dau la sociologie, deci nu mă bag, nu am habar de așa ceva. Dacă dădeai la geografie îți puteam recomanda niște site-uri cu jocuri pentru județe, capitale etc.
O să-ți dau rapid câteva sfaturi utile, și eu am căutat de multe ori metode de învățare rapidă.
- Învață dimineața și seara ( nu la prânz ), sau mă rog, dimineața și seara este perioada când poți învăța mai eficient.
- Fă-ți rezumate, citește o lecție și după fă-i un rezumat, scrie pe altă foaie ideile principale
- Încearcă să faci asociații, când înveți ceva nou încearcă să faci legături cu lucrurile pe care le ști deja.
- Cum înveți mai bine? prin memorie vizuală auditivă sau cognitivă?
- Când înveți... degeaba citești ceva dacă mintea îți zboară prin alte părți.
- pastilele pentru memorie nu fac minuni, eu am folosit și nu am văzut nici un rezultat.
- Creierul uman se poate concentra pentru maxim 30 de minute ( parcă ) ține cont de asta, fă mai multe pauze scurte.
- După ce ai învățat ceva, ia o foaie de hârtie și scrie pe ea ce îți amintești, astfel poți vedea unde ai probleme, ce nu ai reținut.
- Înainte să înveți, poți să mănânci ciocolată și să bei cafea, astfel nu te va lua somnul după primele 20 de minute.
- Dormi, nu neglija somnul, se pare că informațiile din timpul zilei se întipăresc în creier pe timpul nopții, atunci când dormi.
- Învață în locuri diferite. Să explic, dacă citești o lecție de 5 ori la tine în cameră îți vei amintii cei ai învățat în acel spațiu... deci, dacă citeți de 2 ori lecția în cameră la tine, apoi o citeți din nou în bucătărie, după aceea o citeți din nou în sufragerie, după aceea în baie, creierul tău își va amintii acea lecție din 4 locuri diferite, nu se va creea o monotonie, informația va fi asociată cu un spațiu diferit. De exemplu, ți s-a întâmplat să pleci da acasă și să nu mai ști sigur dacă ai încuiat ușa? Asta se întâmplă din cauza monotoniei, dacă în schimb atunci când închizi ușa te salută un vecin să zicem, nu o să mai ai dubii dacă ai închis sau nu ușa.
- Învață din timp, mda, aha, și eu tot așa zic, din timp, învăț mâine. De exemplu, eu nu sunt prea bun la engleză, ziceam că o să învăț engleză de anul trecut, din vară, că o să învăț de pe duolingo, am învățat? nu, miercuri am proba orală la engleză și să vezi cum o să învăț eu engleză într-o zi... cu duolingo, hai că am șanse :), deci, după cum spuneam, învață din timp, ăla care mai e.
- alte sfaturi,. ca astea, am scris ceva, dacă vrei îți mai zic.

Acum să-mi facă reclamă :D
Dacă ești interesat de topuri, tutoriale, posibil și câteva videoclipuri cu sfaturi ca cel de mai sus : https://www.youtube.com/channel/UCUldoN0Dj_E8OygSKvmCUmA

Și așa mă aleg eu cu răspunsul șters, dar nu-i bai.

| BetiT explică (pentru Iunix):

Salut, multumesc pentru raspunsuri, cu siguranta unele dintre ele nu le stiam. Nu iti voi oferi "Raspuns castigator" deocamdata pentru ca nu m-ai ajutat cu sociologia, insa vei castiga un abonat fidel la canalul tau.

Probabil dupa bac iti voi face si o promovare pe www.betit.ro. Multumesc inca o data pentru raspuns. O zi buna!