| EUeStEEu a întrebat:

Am văzut un interviu în care un băiat spunea ca a fost inginer software.
Întrebările mele sunt 1. ce face un inginer software mai exact?
2.cum de a ajuns inginer software la 16 ani pentru ca știu ca este nevoie de facultate, nu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faca... creaza soft.
inginer esti in adevaratul sens cand ai diploma de inginer. In Romania diploma de inginer software o obtii dupa ce faci facultatea de automatica si calculatoare. Asta nu inseamna ca omul la 16 ani nu stiam programare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Programare, programe noi.
2. Nu știi bine, trebuie să știi să programezi.

| doctorandus a răspuns:

Vrei sa afli daca e intr-adevar inginer?

Da-i sa rezolve:

(1, 2, 3) x (4, 5, 6)

Cu creion si hartie, nu cu Google sau Wolfram Alpha.