| irinee003 a întrebat:

Bună bună!

Sunt in clasa a 11a, la mate info si deja stiu ca vreau sa merg la AC, universitatea tehnica din Cluj Napoca, pentru ca pe viitor sa ajung un software developer. (La ubb nu prea am sanse sa intru pentru ca stiu ca e foarte mare concurenta si nu vreau sa ma stresez si cu admiterea, vreau sa iau nota mare in bac).

Am cunoștințe minime de c++ ( fiindca asta se face in liceu) dar si html+css(tailwind css)+javascript si react pe front end (iar pe back end node.js, mongodb.) si inca vreau sa invat. Ma refer, am facut niste proiecte mai mici in principiu pe front end, dar si full stack si vreau sa le dezvolt.

Ei bine, astea sunt intrebarile mele:
1) Pot sa devin developer de la AC, nu? Am auzit ca de acolo iesi efectiv inginer, dar nu prea cred ca ma pasioneaza partea asta.
2) As vrea ca vara viitoare, cand fac 18 ani, sa aplic la mai multe joburi pentru juniori sau chiar un internship (remote) pentru ca sa castig experienta. Din ce știți voi, ce se cauta cel mai mult si unde as avea mai multe sanse daca as aplica?

Nu stiu daca sa ma focusez strict pe limbajele de mai sus ca sa le stiu bine sau sa merg si in alta directie. Ma gandeam sa continui pe astea ca sa le stiu bine si abia de la facultate sa invat phyton/java.

Voi ce ziceti?

1 răspuns: