| βǿβǿ a întrebat:

Aparat dentar fix sau mobil? De ce?
Funda.happy

Răspuns Câştigător
| Diddy a răspuns:

Sincera sa fiu as opta pentru cel FIX, deoarece cu cel mobil dintii se indreapta mult mai greu. Cu cel FIX rezultatele se vad mai repede. In zilele astea aparatele fixe sunt foarte funny, adica pot sa fie colorate (elasticele cu care este strans), iar unele persoane isi pun asa ceva chiar daca n-au probleme cu dantura.
Asta mi-a recomandat si doctorita mea cand am fost la ea, si eu am purtat aparat fix. Nu e mare lucru, adica da, la inceput pare rau, dar crede-ma, cu aparatul mobil rezultatele apar mult mai tarziu!
Repet, aparatele fixte din ziua de azi sunt foarte dragute, n-ai cum sa fi complexata de asa ceva! Arata foarte bine chiar. Da, esti mai diferita, dar nu intr-un sens bun.

6 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Mobil.nu se stie niciodata cand trebuie sa arati cuiva un zambet frumos

| Libelle a răspuns:

Mobil.
Chiar daca de exemplu daca cu fix ar dura 1 an indreptarea dintilor, si cu mobil 2 (cum a fost la mine dar in final n-am mai vrut), l-as alege pe al doilea.
Pur si simplu mai bine 2 ani si poti sa-l dai jos cand vrei decat 1 an cu fix.As fi mult prea complexata.

| bebesweet a răspuns:

Mobil
sunt momente in care nu ai nevoie de o grija in plus, cum ar fi ca la o petrecere sa mananci ceva si sa te duci din 5 in 5 minute la baie sa vezi daca ai manacare in aparat...laughing

| FïяŠtℓovε a răspuns:

Eu am aparat de 4 ani de zile:-l
Si in tot acest timp am avut numai mobil!
Nu mi'as fii dorit fix:-s
Prima oara am avut sus si a doua aora tot sus dar alt model
si dupa aia ultimul care il am si acum este si sus si jos legat(este tot mobil)e de neexplicatthinking
Si il port doar noaptea deci mai bine mobil il dai jos cand vrei il porti doar acasa cand nu te vede nimeni
Decat fix sa stai sa razi si sa te vada toti sau sa mananci ceva ianitne te speli p dinti dar ramane intr-o sarmulitalaughing(e o inbarligatura totala in aparatu' fixlaughing)
Acesta este sfatul meu din propria experienta acum tu stii si u stii dc ai pus si intrebareablushing
Sper ca ti'am fost de folos:*
Fundita?blushing

| kiki a răspuns:

Aparatul dentar poate fi de doua tipuri.cel pe care il recomanda dr in clasa a patra, se numeste aparat dentar mobil, care poate fi scos cu usurinta si nu necesita purtare permanenta.e format dintr-o ‘sarma’, practic asta si este, fixata pe dinti. nu este atat de eficient, deoarece se recomanda a fi purtat de copiii pana in 12 ani, iar faptul ca acesta se poate da cu usurinta de pe dintii, ii tenteaza pe purtatorii "juniori" sa il lase acasa.Cel de al doilea tip, aparatul dentar fix se diferentiaza prin faptul ca prezinta un set de bracketuri lipite unul cate unul pe dinti cu un material asemanator celui utilizat pentru plombe. acesta trebuie purtat permanent, iar daca se intampla sa se dezlipeasca un bracket, neaparat va fi nevoie sa fie dus la stomatolog pentru a-l lipi din nou! este cel mai eficient si indreapta dintii garantat! in functie de problemele fiecaruia, acesta trebuie purtat de la 2-3 ani. si fara sa te sperii, se poate purta si pana la 4 ani in cazurile mai grave.si mai este o chestie-pe cel mobil ai tendinta de a nu il purta numai noaptea sau numai cateodata.asta va incetini indreptarea dintilor si timpul de purtare se va dubla.il porti pe cel fix si scapi mai usor.La randul sau, aparatul dentar fix se clasifica si el in cateva categorii:
aparat dentar metalic, ceramic, lingual (incognito). Aparatul dentar ceramic se monteaza in aceeasi maniera, dar prezinta avantajul ca este mai putin vizibil.bracketurile sunt putin mai mari insa nu incomodeaza in aceeasi masura ca un aparat metalic. Dezavantajul ceramicii, este faptul ca materialul se poate sparge cu usurinta daca nu aveti grija la anumite alimente (de evitat covrigi, alune, mere). pretul sau pleaca de la 450-500 de euro pe arcada. aparatul incognito, sau cel lingual, este un tip de aparat revolutionar care este indicat atat adolescentilor, cat si persoanelor ce lucreaza in domeniul relatiilor publice si nu numai. Se monteaza pe spatele dintilor si eficienta lui este aceeasi ca a unui aparat fix, clasic. provoaca iritatii la nivelul limbii, insa folosind ceara recomandata, acestea pot fi evitate.pretul unui astfel de aparat este in jur de 2500 de euro pe arcada, platim atat eficienta sa, cat si scutirea de ironii.dar asta mi-se pare exagerat exagerat de scump! multa sanatate!

| oanazuzi a răspuns:

Mobil pentru ca nu trebuie sal porti tot tp si este mai bine:*