| pastru009 a întrebat:

ApTuner este bun pentru acordarea unei chitari clasice? Si inca ceva: Cum o acordez, cum imi dau seama ca e acordata cu ApTuner?
Dau funda celui care imi explica cel mai bine!

Răspuns Câştigător
| Menthoru a răspuns:

In partea dreapta a soft-ului ai cele 6 note E4 B3 G3 D3 A2 E2 adica Mi Si Sol Re La Mi. E4 este cea mai subtire coarda iar E2 este cea mai groasa. Cand ciupesti coarda groasa de exemplu, ca sa fie acordata trebuie ca in dreapta soft-ul sa-ti indice E2 iar acul sa fie pe 0. Daca acul e la stanga de 0 coarda trebuie stransa, daca este la dreapta coarda trebuie slabita.

1 răspuns:
| Menthoru a răspuns:

Este foarte precis, dar iti trebuie microfon. Il recomand!