| mixaellah a întrebat:

(FUNDA)Salut, la acordarea chitarei cum se foloseshte acest program? http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html

2 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Aici, gasesti cateva explicatii folositoare.
http://www.hitsquad.com/smm/programs/AP_Guitar_Tuner/

Succes!

| Romka87 a răspuns:

Pornind acest program iti va aparea o fereastra in care vei gasi Notatiile: E2; A2; D3; G3; B3; E4, de jos in sus. Precum strunele se numara(noteaza) de la 1 la 6 incepind de jos in sus cum tii chitara(deci cinti la ea) strunei 6 ii corespunde nivelul E2; strunei 5 ii corespunde nivelul A2; strunei 4 ii corespunde nivelul D3; strunei 3 ii corespunde nivelul G3; strunei 2 ii corespunde nivelul B3 si strunei 1 ii corespunde nivelul E4. pentru a acorda e nevoie sa tii corespunzator chitara in mina cu stinga tinind "gitul" chitarei, deci vei stringe struna respectiva(controlata) iar cu mina dreapta vei ciupi struna necesara in dreptul cutiei de rezonanta a chitarei. In nemijlocita apropiere a cutiei de rezonanta trebuie sa se afle microfonul care va reproduce prin intermediu acestui program nivel in care sa alfa struna.Stringind sau slabind struna vei gasi nivelul necesar pentru acordare a strunei respective.