| DaciaRomania a întrebat:

Ar trebui sa se interzică telefoanele in școli sau nu?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar trebui interzise si in Romania.
Australia a interzis deja mobilele la scoala!

| DaciaRomania explică (pentru Violleta2022):

Ar fi bine și la noi, cred!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu telefonul e cauza rautatilor care se intampla la scoala.

| dullcat a răspuns:

Cred ca interzis e mult spus, dar s-ar putea pune in dulapioare cu cheie si fiecare il ia in pauza mare sau sfarsitul orelor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca da!
Am crescut fara telefon cand eram eleva, unii nu aveau nici telefon fix!
Desi unii elevi si chiar parinti vor spune,, si daca ni se intampla ceva in timp cat sunt la scoala?'''Stiu ca invatatorul/dirigintele au contactele parintilor si pot fi anuntati/

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Depinde de situație.
Atâta timp cât elevii nu folosesc telefoanele în timpul orei, nu vad unde este problema. ( sau în alte scopuri: poze fără acordul altora colegi, etc)
Pot interveni diverse urgente, mai ales dacă începi orele la 12 și termini la 7 spre ex și mai ales dacă stai departe și îți este și urat, poți comunica cu părinții sa vina înaintea ta.

| AdioTPU a răspuns:

In ziua de azi nimeni nu ar mai respecta aceasta regulă când tinerii sunt în măsură mai mică sau mai mare dependenți de telefon.

| rumi36 a răspuns:

Telefoanele ar trebui sa se interzica pentru ca distrag elevii in timpul orelor.Cred ca cea mai buna varianta ar fi ca telefonul sa fie luat in ore si dat in pauze.

| Daniel29135 a răspuns (pentru rumi36):

Sunt unii elevi care chiar au o problema cu telefoanele... Dar, spre exemplu, eu îmi iau telefonul la școală pentru a-l putea apela pe tatăl meu când sunt la sala

| Tudor445 a răspuns:

Mie mi se pare o prostie chestia asta orice pățești trebuie să ai un telefon cu tine