| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca inghiti par de pisica? Am o pisica care are parul foarte mare...dar totusi e alb si daca nu esti atent poti sa il inghiti; mereu m-am trezit cu unul in pahar sau in gura in perioada asta deoarece ii cade foarte mult.

7 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Unii afirma, ca se poate face chist hedanic,din cauza inhalarii parului de pisica,dar acesta se poate face doar daca,animalul nu a fost deparazitat,mai ales,impotriva viermilor intestinali.
Pisicile crescute doar in casa,nu se recomanda a fi vaccinate,impotriva viermilor(este nociv pentru ficatul pisicii),mai ales daca este hranita sanatos,traieste in curatenie.
Pisicile naparlesc la schimbarea sezonului,trebuiesc mereu periate, hranite doar cu mancare specializata pentru pisici(contin VITAMINE SI MINERALE).Se gasesc in comert, niste manusi cu cauciuc, speciale pentru periatul blanii pisicilor.
Eu am o pisica, corcitura cu persana turceasca, cu par negru si putin mai lung.Asa ca, oriunde te uiti, se vad firisoare de par negre.Am treaba toata ziua, din aceasta cauza.Cred ca am inghitit destul, de trei ani de cand o am si nu am mai murit!
Inainte am avut alta pisica, care a trait 13 ani.

| doreal a răspuns:

Poate sa ti se lipeasca de plamani, asa a avut o femeie o pisica cand era mica si fata aia a crescut, a avut copii de la un timp nu a putut prea mult respira si a fost la medic, iar el a spus ca a avut o pisica cand a fost mica si ca nu prea ii mai poate face nimic asa a murit, alt caz un copil a avut o pisica era mic 3 ani avea copilul, iar si el tot simptomele astea, pana la urma a mers in Cluj sa faca operatie, i-au scos o minge de par (micuta dar i-a facut rau) de aceea mai bine ar fi ca pisica sa stea afara, pentru sanatatea ta, omul valoreaza mai mult decat o pisica (si eu am avut 2 dar totusi mi-a fost frica). Succeswinking.

| Fintommi a răspuns (pentru doreal):

E posibil dar serios acum... pisica mea are parul foarte lung si mereu simt daca e sa il inghit din greseala, nu cred ca se poate sa inghit un ghem de par laughing oricum imi iubesc pisica si nu am de gand sa renunt la ea happy e doar sezonul asta in care ii cade mai multa blana, daca e sa mor...mor, pana la urma tot mori o data.

| doreal a răspuns (pentru Fintommi):

Http://www.zooplus.ro/......_piepteni/ ----- Daca nu vrei sa iti mai lase par, gasesti de la 8 lei pana la 200 de lei :D.

| Alexandru142000 a răspuns:

Nu este bine. In cel mai rau caz poti sa mori.

| pietrean a răspuns (pentru Alexandru142000):

Sa mori tu! Fii serios, nu se moare din atata lucru!