| Baiattt a întrebat:

As avea cateva intrebari :
1.Ma exprim cam prost.Ce as putea sa fac sa ma exprim mai bine? Tot am auzit ca daca citesti carti te exprimi mai bine.Nu prea inteleg procedeul asta, mi-l puteti explica? ca inteleg ca daca citesti aflii cuvinte noi si iti dezvolti vocabularul dar de ex eu nu vreau sa aflu cuvinte noi doar sa ma exprim corect si bine.

2.Nu prea ma pot concentra.De ex cand am terminat de citit ceva, vreau sa imi aduc aminte ce am citit si si nu imi aduc aproape nimic, sa zicem in proportie de 10-15% poate sau cateva cuvinte sau faze etc, ca si cum as fi citit degeaba.
Sau cand de ex ne explica profesoara ceva in clasa (sunt la liceu) si eu incerc sa fiu atent la ce ne explica si de ex daca ma pune sa zic ce o zis doar cateva cuvinte imprastiate imi vin in minte si nu pot sa zic ce o zis ea/el sad.

Cateva sfaturi ce as putea face? sad

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Izomer a răspuns:

Pai, cam aceeasi problema o am si eu happy
1. inainte sa spui ceva, pronunta in gand ceea ce vrei sa spui. mai exact, conecteaza-ti creieru cu gura :]].
si faza cu cartile ...totusi e bine sa citesti. daca citesti carti, vei vorbi mai usor, adica cuvintele o sa "iasa" mai usor din gurabatting eyelashes
2. incearca sa uiti tooot! si sa te axezi pe ceea ce spune profa, etc.

| WhiteLover a răspuns:

Filme pe naiba, citind carti nu te opresti, citesti fraze incontinuu, si asta stimuleaza creierul.astfel o sa ai si reflexul de a invata din asta, de a vorbi fluent fara sa ai nevoie de timp de gandire sau sa te balbai.e un fel de exercitiu cititul, dar trebuie rabdare si antrenament

| vSorin a răspuns:

Încearcă să vorbești mai mult dar și să citești. Legat de atenție, cred că nimeni nu reține ultimele cuvinte ale profesoarei atunci când nu este atent la ora big grin

Încearcă să te odihnești mai bine noaptea happy