| meioana a întrebat:

As vrea sa aud niste pareri despre urmatoarea situatie:
Am avut o relatie de un an si 3 luni...ne intelegeam foarte bine...pana la un momentdat cand eram foarte stresati...am trecut peste perioada asta si a revenit totul... dar in ultima luna cand ne vedeam ba ma pupa ba ma impingea ba nu-s ce...
In ultima zi cand ne-am vazut...il priveam normal...numai ca el ma tot intreba ce ai? ce nu iti convine? iar eu ii spuneam ca nimic...
...in fine...la un momentdat imi tot spunea dace ai de ma tot pupi atata... ia nu ma mai pupa...am vazut ca tot continua asa... l-am lasat in pace... m-am dus in sufragerie si m-am uitat a tv... a venit si el numai ca nu s-a asezat langa mine ci in coltul celalt al canapelei...am vazut ca tot continua sa fie rece... i-am spus ca plec acasa deoarece am ceva de facut pentru urmatoarea zi... m-am incaltat, m-am imbracat,,, si m-a rugat sa ma asez langa el...in momentul acela la tv unu o cerea pe una de sotie...in momentul acela a dat sa ma ia in brate dar l-am oprit...
... M-am ridicat de pe canapea...si am plecat farasa mai arunc macar o privire in urma...
...Seara cand am vorbit cu el,,, me-a spus ca nu este pregatit pentru o relatie seriasa, diferenta de ani este prea mare(9ani)...problema mea nu este asta...ma intreb de cum a putut sa stea un an si am avut un copil impreuna pe care l-am pierdut(avort)...si imi tot spunea ca ne vedem din ce in ce mai rar... dar fix dupa ceva zile si-a gasit pe una...
si familiei lui i-a spus ca e vina mea...ca ne-am despartit...eu mai pastrez inca legatura cu ai lui mai ales cu surorile lui si cu mama lui...
,,, ieri (6 mai) m-am vazut cu mama si una din surorile lui... a aflat ca se vad cu mene si le-a reprosat de ce mai accepta sa intru in casa lor, de ce accepta sa vorbesc cu ele...
...am fost foarte apropiata fata de mama lui, me-a fost ca o mama,,, ea nu o accepta pe actuala, desi el vrea o familie langa el...
...am simtit nevoia doar sa ma descarchappy...atata tothappy

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Draga Ioana, avem o singura viata si dreptul sa iubim pe cine vrem, cand dorim noi si mai ales cum vrem noi, avem drepturi dar si obligatii.Important este ce vrei tu de la partenerul respectiv si ceea ce doreste si acesta, dincolo de schimbarile sale de atitudine, comportament.Eu iti spun din experienta, ca daca lasa orgoliul la o parte, veti putea vorbi frumos si civilizat, chiar daca el se afiseaza cu altcineva si spune altceva, daca te-a iubit si inca (poate) te mai iubeste, dar nu vrea sa recunoasca ( poate din orgoliu, sau din felul sau de a fi, mandrie sau alt motiv), veti gasi solutia, adica va reconciliati, va impacati si va adaptati si porniti la drum din nou, cu mai multa rabdare, umor, afectivitate si caldura. Daca el nu mai doreste acest lucru, sa te ajute cel de Sus sa ai puterea sa mergi inainte, desi e greu si delicat, sa incerci sa te vezi mai putin cu mama lui si surorile sale pentru a nu te rascoli sufleteste si mai mult.Cand te vei mai linisti sufleteste, te poti vedea cu dumnealor si te vei bucura de prezenta lor.Pana atunci fruntea sus, este tanara, incearca sa iti mentii mintea ocupata, sa iti vezi de lucru sau studii, sa mergi la un film, sa iti iei o carte buna si sa suferi cat mai putin, caci te vei simti si mai pustie, decat esti acum, mai ales, ca ai trecut prin momente delicate si ai pierdut si o sarcina.Roaga-te sa intalnesti oameni pozitivi, de la care sa ai ce sa inveti, sa te bucuri alaturi de ei, cu ei, sa fii fericita, si poate, un alt suflet care sa iti raspunda afectiv si sa devii mama, cu care sa te intelegi mult mai bine, sa comunici.Pana atunci lupta si ai curaj (un prim pas l-ai facut, ai scris aici), sa mergi mai departe.Nu poti sta cu cineva care azi e cald, maine e rece si poimaine vrea ceva, dar se comporta ca si cum ar vrea altceva.Si nu asta ar fi problema, pana la urma, ca ne adapatam ca oameni, dar important este ce vrei tu de la omul respectiv, cata forta interioara ai si mai ales, cat poti sa duci.Desi nu te cunosc, sper sa aduni sufleteste, si sa reusesti...ai grija de tine. Curaj, Maria ps. nu uita, ce ti-am scris, sunt gandurile mele, nu sunt sfaturihappy

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Te-ai descarcat?happy Parere: cred ca tipul era rece tocmai pentru ca nu isi mai dorea relatia aceasta. A stat un an pentru ca asa a simtit, pentru ca primea ce avea nevoie din relatie, apoi a incheiat-o fiindca nu mai primea. Poate nu fiindca tu nu ii mai ofereai, ci fiindca el isi schimbase nevoile. Oamenii se mai schimba, nevoile lor se schimba. Nu a procedat prea matur, respingandu-te, ba acceptandu-te. In final, ti-a spus ca nu era pregatit pentru o astfel de relatie. Probabil ca tu iti doresti casatorie (am remarcat detaliul cu tipul care o cerea pe una de nevasta la tv), iar el nu. Eu zic ca si tu si parintii lui sa stati de vorba cu el si sa ii explicati ca daca v-ati despartit, asta nu inseamna ca tu cu mama lui nu puteti avea in continuare o relatie apropiata. Poate ca el se teme ca vei incerca sa intervii in relatia actuala; cand se va lamuri ca nu o faci, se va calma, probabil. Trebuie discutat.

kratos
| kratos a răspuns:

Ce varsta aveti (daca-mi permiti)? happy

kratos
| kratos a răspuns:

Scuza-m a ca te intreb cati ani aveti amandoi? Si incearca sa scrii si tu corect din punct de vedere gramatical si cat mai aranjat din respect pentru cei carora vrei sa le ceri sfatul!

| alexa a răspuns:

Da...in primul rand cred ca la voi in relatie a intervenit monotonia... poate ca ar fi trebuit sa faceti unele lucruri mai diferite sa aveti timp pentru amandoi sa discutati ce va deranja unul la celalt... faptul ca si. a gasit o noua prietena atat de repede demonstreaza imaturitatea lui si sentimentele pe care le avea fata de tine.crezi ca pe noua prietena o iubeste? NU, categoric! asta insa nu conteaza acum...ideea e k tu ar trebui sa tii capul sus sa. ti continui viata si sa nu mai permiti niciunui baiat sa te fac sa suferi(asta nu inseamna k o sa. i fc tu pe ei sa sufere k nu vei rezolva nimic). a, iar despre relatia dintre tine mama si surorile lui eu cred ca ar trebui sa vb cu el si sa. i explici k nu te intereseaza sa te bagi pe noua lui relatie ci doar k sunteti prietene si vreti sa ramaneti asa in continuare(parerea mea)... k pana la urma daca voi v.ati despartit nu inseamna k te "desparti "si de ele. iar eu nu cred ca voi veti discuta numai despre motivele pentru care el te. a parasit.viata merge inainte nu se termina cu un baiat! stiu si inteleg k acum suferi, dar sunt sigura k vei trece peste daca ai vointa! bafta

| ghem a răspuns:

El nu te iubea la fel cum il iubeai tu. asta e clar. faptul ca nici macar n a avut curajul sa ti spuna in fata ca s a terminat relaia voastra si ca omu n are chef de tine si nu vrea ceva mai profund, asta inseamna ca el e imatur si nu stie sa aprecieze ce are langa el. din primul moment cand l ai simtit rece sau ti s au confirmat din tmeri, trebuia s al iei la o discutie: bai omule ce se intampla cu noi? de ce te comporti rece? vad ca relatia nu prea merge, hai sa facem ceva in privinta asta"
tu ca te ai dus sa vb cu familia lui... nasol. intotdeauna familia va fi unita, chiar daca maiksa nu e de acord cu actuala. mai bine tineai pentru o prietena sau vreo ruda dea ta lucrurile astea.
sfatul meu: uita l caci nu te merita si lasa i familia ca oricum vei fi barfita.
continua ti viata, mergi inainte zambind, lasa trecutu urat in urma ca pan la urma vei gasi pe fat frumos

| Adelaide a răspuns:

Stai linistita si lasa-l naibiica asa sunt toti ei nu sunt pregatiti nici o data iar dupa ce se despart de o fata cu care a avut o relatie mai speciala la ceva timp auzi ca sa insurat cu alta nu ai ce sa ii faci decat sa il uiti ca nu merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ani ai?

| roxanikaa a răspuns:

Parerea mea este k baieti in ziua d azi nu mai gandec deloc... te-asi sfatuti k niciodata sa il ierti e un nesimtit...sadsadsad