| eMelgooG a întrebat:

Asadar sa va mai pierd timpul cu o intrebare happy, astazi dupa cum multi stiti a fost prima zi de scoala... eu dupa o pauza de 2 ani m-am inscris la alt liceu (cls 11 ) iar astazi am fost pana in fata liceului dar mi-a fost frica sa ma duc sa imi cunosc noii colegi/dirigentele, presupun ca sunt foarte timid deoarece si in clasa a 9-a, 10-a cand ma ridica in picioare sa prezint ceva de obicei ma inroseam la fata xD. Sunt genul de om care ii place mai degraba sa stea la pc sau undeva singur decat sa merg sa cunosc lume noua, a fost un timp cand rar am iesit din casa, cu fetele mi-e si mai greu deoarece sunt inspaimantat sa intru intr-o conversatie cu ele ( nu am avut o relatie cu o fata pana acum desi am 18 ani, nu sunt vreun urat sau altceva ba chiar am facut si sala cateva luni crezand ca o sa capat incredere in mine dar a fost in zadar, sunt genul de om care tace de obicei cel pe care nu-l vedeti cel care nu se afirma )... Sunt inspaimantat ca maine o sa trebuiasca sa merg la liceu si sa-mi cunosc colegii/dirigintele, nu stiu cum sa ma prezint cand o sa intru in clasa nu stiu ce sa fac, ma gandesc sa ma trezesc dimineata sa mananc ceva si sa beau vreo 2 beri sa prind putin curaj alta solutie nu gasesc laughing

Intrebarea este ce pot sa fac maine? Cum sa trec peste jegu asta de timiditate/rusine sau ce o fi ca ma omoara? Cum sa ma prezint cand intru in clasa? Nu astept raspunsuri " nu trebuie sa fii timid, asta stiusi eu si nu ma ajuta cu nimic " Va multumesc ps: nici azi nu am fost la scoala happy

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Trebuie să prinzi curaj. Gândeşte'te că nu are ce să se întâmple, pur şi simplu spui cum te numeşti, câţi ani ai, de unde eşti.în pauze încerci să te bagi în vorbă cu băieţii din clasă. Dacă vei fii sigur pe tine, normal că viitori colegi vor vorbi cu tine şi vă veţi împrieteni, dar dacă ţie îţi va fi ruşine vei rămâne din nou" izolat".Ai şi tu încredere, arată'le că nu'ţi pasă de evetualele lor păreri!
Succes!