| DeCeMaiContează a întrebat:

Dupa cum v-am mai spus, anul acesta voi fi clasa a IX-a.
Maine e prima zi de liceu, si am putine emotii.Mama ma va insoti deoarece liceul e cam departe si nu cunosc aproape pe nimeni.Chiar daca ma gandesc ca s-ar putea sa nu fiu singurul care vine cu unul dintre parinti, tot mi-e ca vor rade de mine.Pe langa asta, ma tot gandesc cum ma voi intelege cu noii colegi.Eu de fel sunt mai timid, insa sunt genul ala de persoana care se ataseaza repede de persoane.As vrea sa imi spuneti cum sa ma imprietenesc cu noii colegi si cum sa le fac o impresie buna colegilor si profesorilor.
Multumesc anticipat!
Funda!

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Am fost si eu in situatia ta candva. Toti colegii aveau cate 1-2 persoane in clasa pe care le cunoasteau *numai eu nu*

Incearca sa nu pari timid, sa pastrezi contactul vizual si sa vorbesti daca esti intrebat. Incearca sa fii flexibil!

Ajuta persoanele care au nevoie!
Sa ai niste bani la tine in caz ca vreun coleg sugereaza sa mergeti la suc pentru a va cunoaste mai bine.

O sa te intelegi bine cu ei atata timp cat nu ii contrazici si vorbesti cu ei.
Saluta-i, intreaba-i ce mai fac dar nu ii dispera cu temele. Incearca sa le observi pasiunile. In primele saptamani o sa observi 1-2 colegi cu pasiuni ca tine si de acolo o sa poti avansa.

Profesorii de la liceu tin mult la tinuta decenta si la respect.

Daca inveti binisor la o materie si ii saluti cand ii vezi prin scoala *nu numai la ore* atunci o sa fie ok. *nu uita sa saluti si profesorii pe care ii urasti, profesorii te tin minte daca treci pe langa ei fara sa ii saluti *

Niciodata sa nu fugi de vina. Daca un profesor te acuza de ceva atunci mai bine spui "Da, aveti dreptate " *chiar daca nu are * Nu are rost sa te iei la cearta cu o persoana care te poate lasa coringent.

De asemenea sa nu vorbesti de cat de mult /putin inveti pentru a lua anumite note sau cat ti-a luat ca sa faci o tema.

Daca ai o tema grea si le spui colegilor ca ai facut-o in 10 min atunci o sa spuna ca iti bati joc sau ca te dai mare.

Daca spui ca ai stat 9 ore atunci o sa spuna ca te vaiti.

Cel mai bine este sa ramai neutru la lucrurile care tin de scoala *cel putin la suprafata *

Nu plange pentru note, nu te bucura extrem de mult pentru note, nu intreba colegii ce note au luat...

Felicita anumiti colegi daca vrei si daca au rezultate. Eu am cea mai mare medie din clasa mea dar totusi ii felicit pe cei care iau 10 la matematica sau fizica pentru ca imi dau seama cat au muncit pentru a ajunge acolo.

Succes!

| Nemessys a răspuns:

Poti face impresie buna colegilor fiind cat mai comunicativ, amuzant etc. Incearca sa fii mai de gasca, nu sta intr-un colt singur, departe de colegii tai, intra in vorba cu ei, pana termina ala de discutat, aveti suficient timp sa va cunoasteti. Si despre profesori cred ca stii. fi cuminte, invata bine la inceput dupa. las-o mai moale ( daca vrei). Bafta!

| justanotheruser99 a răspuns:

Fii optimist! Totul va fi bine, important e sa fi tu însuți. Dar nu strică sa fi si mai încrezător. Profesorii apreciază de regula elevii cu note mari la Ev. Nationala sau pe cei care stiu sa se comporte, nu deranjează orele si sunt foarte activi (răspund, etc), iar pentru colegi nu stiu, eu nu mi-am făcut probleme de genul. Îmi cunoșteam colegii cu o săptămână înainte sa înceapă școala, dar in fine. Deci, curaj! Totul va fi bine, nu te gândi la asta prea mult, doar te vei stresa. Iar in legătură cu mama ta, ai putea sa ii spui ca te descurci singur, nu e nevoie sa vina, in cazul in care nu dorești. Adică eu am mers singura si totul a fost ok. Mult succes!

| DeCeMaiContează explică (pentru justanotheruser99):

Multumesc de ajutor happy Am sa tin cont de sfaturile tale happy In legatura cu mama, e prea tarziu sa-i spun sa nu vina deoarece si-a luat liber, dar sper sa fie bine happy

| justanotheruser99 a răspuns:

Cu placere! happy

| Printesa10TM a răspuns:

Va fi bine. Nu-ti fa griji! In legatura cu mama ta, nu vei fi singurul si nu vor rade de tine. Bafta!

| DanielDavid a răspuns:

Daca cineva rade ca ai venit cu mama ta in prima zi de scoala,sa nu te gandesti sa devii prieten cu acea persoana,pentru ca este un jeg al societati!

Ca sa faci impresie buna la profesori e simplu, inveti si incerci sa fi atent la note,nu raspunzi urat,nu faci galagie,nu esti golan,si automat te intelegi bine cu ei.

Ca sa-ti faci prieteni in liceu,sincer,nu-ti trebuie,mai ales daca ai prieteni mai vechi din scoala /etc.

Apropo, ca sa te intelegi cu noii colegi e simplu, eviti jegurile societati si incerci sa te bagi in seama cu aia care-i vezi tu mai `seriosi. E ok sa faci glume, sa razi, etc, dar nu e bine sa intreci o limita. Si nu te lua in gura cu aia mai mari, 100% o sa-ti iei bataie si o sa te necajeasca incontinu, mai bine ramai pasiv.