| diu a întrebat:

Ati avut vreodata ganduri sinucigase? ca ati vrea sa muriti sau ceva de genu? Eu din vara incoace am acelasi gand... din diferite motive si cateodata simt ca chiar nu mai am putere si imi vine sa fac niste gesturi de.alea.Deja nu mai suport m.am saturat de tot de viata de prieteni parintii sunt cei care ma fac mai mult sa ma gandesc la asta.si am inceput sa ma gandesc la metode de a muri.stiu. suna ciudat ashai?big grin AJUTATI.MA cryingcryingcryingsadcrying

13 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cu totii am avut astfel de ganduri, dar trebuie sa trecem peste depresii.Viata e frumoasa! Am citit povestea ta si am scris un articol pe blog, sper sa iti placa, ti-l dedic :): http://ganduri-pentru-viitor.blogspot.com/......besti.html

| sίмρℓε☻кι∂a a răspuns:

...Si eu ma gandesc sa mor cateodata caci acum mi-am pierdut prietena in care aveamm cea mai mare incredere si tineam cel mai mult la ea, dae nimeni nu ma sustinea ba chiar imi ziceau "asa`ti trebuie noi ti-am zis s`o lasi da` uh nu`"...In fine:. Dar eu acum ma gandesc :de ce sa le fac eu lor pe plac dac` ei n`au stiut sa ma pretuiasca sa-i fac sa planga dupa mine, sa nu le fac o bucurie sa scape de mine, mai bine le fac in ciudacam`i traiesc viata la maxim si nu`mi pasa de nimeni:. Cred ca merge metoda. Mie imi foloseste foarte mult. Sper ca te-am ajutat Fundita?love struck

| Nimeni a răspuns:

Eu cred ca majoritatea trecem prin asa ceva la varsta pubertatii... Si eu am gandit ca tine si chiar ajunsesem sa ma tai si alte chestii; asta s-a intamplat de la 13 pana pe la 15 ani, cand m-am maturizat cat de cat si regretam ceea ce am facut. Acum am 17 ani si nu as face asta pentru nimic in lume pentru ca nu se merita. Crezi ca noi nu avem probleme cu parintii, prietenii? Daca ar fi sa ne omoram cu totii cand avem probleme ce s-ar mai alege de lume? Nu se merita sa faci lucrul asta... Citeste o rugaciune si Dumnezeu te ajuta in tot ce-ti doresti!

| thealchemist a răspuns:

Chiar daca pare greu acum, a alege sa mori inseamna mai mult decit a nu avea speranta, inseamna sa te dai batut. nu stiu ce probleme ai, dar totul poate fi depasit, trebuie doar sa incerci si sunt sigur ca vei putea trece peste orice problema.

| Frrramboise a răspuns:

Din pacate da, am avut si eu acesre ganduri si inca mai am... odata, cand mi-am pierdut prietena cea mai buna pentru un baiat pe care-l iubeam amandouasadsi nu mai stiam ce sa fac, dar dupa o "sedintza" de plans, m-am gandit ca nu are rost sa imi risipesc zilele plangand pentru ceva/cineva care nu merita, pentru ca oricum va trece, mai devreme sau mai tarziu, asa ca fruntea sus! viata merge mai departe!happy(si orice ai face, nu te lasa calcata in picioare!) mult noroc :*

| NDY a răspuns:

Daca ai pin la 14 ani atunci nu-ti fa griji.Cautati de treaba, cind vei fi mai mare, vei ride in fata acestor ginduri ))

| Alessia_8139 a răspuns:

Draga mea dia, gandeste-te ca altii ar da orice ca sa mai traiasca macar un minut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut astfel de ganduri. din cauza parintilor.si mai ales din cauza mea. pentru ca is timida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel

| s1ngle a răspuns:

Nu suna ciudat, acum 3 ani am trecut si eu printr-o puternica stare de depresie, ganduri de sinucidere, sincer nu stiu cum am avut puterea sa trec peste si sa fiu azi viu si nevatamat. A fost o lupta inimaginabil de grea cu mine insami, zi de zi, pas cu pas ma luptam cu gandul de a muri.Simteam nevoia sa am un umar pe care sa plang, de o mana care sa ma scuture de praf dar ultima mea speranta s-a naruit cand iubita mea din perioada aceea pe care am iubit-o enorm si care ma ajuta sa raman in viata m-a parasit.Eu am crescut doar cu mama, care ironia sortii, in perioada aceea era plecata in Grecia la munca.Simteam ca sunt terminat, disperat, am dat-o pe xanax, pe alcool vroiam pur si simplu sa mor, pana intr-o zi cand Dumnezeu mi-a facut putin ordine in ganduri, mi-a intins o mana si m-a ridicat de la pamant. M-a facut sa ma gandesc mai mult la mine, la viata mea, la sentimentele mele, m-am hotarat atunci ca nu merita sa mor pentru nimeni, ca viata e o lupta, iar eu nu sunt un las ci un luptator, incet incet mi-am revenit, problema e ca de aproximativ o saptamana am inceput sa ma simt ca acum 3 ani, am avut numeroase probleme si probabil de aia, dar nu ma las batut ma inrolez din nou in razboiul in care am luptat atunci si pe care l-am biruit, multi dusmani vor sa mor, de ce sa le fac pe plac, merita? asa trebuie sa faci si tu lupta zi de zi cu gandurile tale, intr-o zi vor ceda si te vor lasa sa traiesti, nu te vor chinui la nesfarsit, doar te incearca o perioada de timp, multa bafta in continuare si fi tare!

| pysy29 a răspuns:

Si eu am avut ganduri din astea, dar cu ajutorul prietenilor am invatat ca moartea inseamna sa pierd totul, iar viata sa fac ce vreau.Cu greu am depasit clipele alea. Sfatul meu e sa te gandesti bine ca faci pentru ca daca te omri pierzi totul incepand cu distractii, iubiti, chestii din astea iar daca traiesti poti avea parte de ele... iar daca tu vrei sa te mori din cauza problemelor gasestele o rezlvare iar daca ai nevoie de ajutor adela_psihlog e id-ul de mess al unei psiholoage e super de treaba si te va ajuta dar sa stii ca intra rar p mess

| bambucobv a răspuns:

Frate sau Sora si eu din cauza parintilor vreau sa ma sinucid am pierdut tot ce am avut mi-a desfintat locul unde stateam de dragu la una de 23 ani si o data pe strada 7 oamenii nevinovatii eu chiar nu mai am de ce traii daniel spurcatu este patriarh in manastiri este sclavieeeeeeee umilinta si bataie de joc sa traiesc cu un alcoolist care nu intelege ca nu gasesc de munca

| bambucobv a răspuns:

Totu-si trebuie sa ai rabdare si eu am probele cu parintii mai rau ca tine