| litere123 a întrebat:

Ați fost timizi, vreodată în trecut, iar acum sunteți o persoană total schimbată? Aveți o stimă de sine ridicată, o încredere puternică în forțele proprii, un curaj în comunicare... Dacă da, cum ați reușit să depășiți/diminuați starea aceea de timiditate? Sau o persoană cu un temperament opus vouă, poate ajuta la diminuarea timidității?

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Da. Prin generala, pana pe la vreo 13-14 ani eram destul de timida si dupa m-am schimbat, mi-am dat seama ca nu fac nimic in viata cu asta si am decis sa ma schimb. Pur si simplu actionez, nu mai stau sa gandesc si sa-mi fac o mie de ganduri si scenarii, e cel mai bun lucru pe care-l poti face. Daca sunt la o coada si mai vad persoane de varsta mea si ma plictisesc si am chef sa socializez, ma duc si gasesc ceva sa ma bag in seama, nu stau sa ma gandesc aa nu zic nimic ca poate ma crede persoana asta ciudata ca vorbesc. Nah, deloc. Am un instinct destul de bun si-l urmez, ma abtin doar in cazuri in care cred c-ar putea fi consecinte negative, gen la un curs ceva si simt c-as avea un raspuns dar nu-s sigura de el pentru ca n-am nici cea mai mica baza de argumente pentru el, prefer in multe cazuri sa-l tin pentru mine.