| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Ati putea sa ma ajutati mai pe scurt si mai importante care sunt semnificatiile fiecarui semn de punctuatie? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Alrawan a răspuns:

Punctu (. ) reprezintă sfârşitul unui enunţ.
Semnul exclamării (! ) reprezintă o exclamaţie.
Semnul întrebării (? ) reprezintă o întrebare.
Două puncte ( : ) ne arată că urmează o enumerare
Virgula (, ) este semnul de punctuaţie care marchează o pauză. ( desparte 2 sau mai multe părţi de prop. de acelaşi fel aflate în raport de coordonare prin juxtapunere, un subst. sau pronume în voc., o interjecţie, un cuv. sau construcţie incidentă, apoziţie, marchează lipsa verpului copulativ, etc. )