Întrebare recomandată | CristiCCC a întrebat:

As vrea sa incep sa mananc sanatos(legume,fructe, salate.). Ce mi -ati putea recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţi-aş recomanda să te documentezi în profunzime (ai putea să începi cu http://youtu.be/6hJNayG6dxk sau http://www.tpu.ro/......es-filmul/ şi alte documentare şi dezbateri), ca să fii cât mai informat şi să îţi iubeşti corpul, nu să îl transformi într-un coş de gunoi (cum se întâmplă de cele mai multe ori).
Hrăneşte-te cu fructe şi legume proaspete, cu seminţe şi nuci, cu cereale şi legumenoase, bea multă apă, fă mişcare, nu uita nici de odihnă...acesta este sfatul meu. :)

| Donsavas a răspuns:

Pentru a fi sănătos trebuie sa previi bolile. Nu doar ce mănânci Îți influențează starea de sănătate. Atâta timp cât folosești produse sintetice și toxice pentru igiena corporala și pentru curățarea mediului în care trăiești, ca sa nu mai spun ca toxinele se găsesc și în alimente și haine, nu vei fi sănătos din toate punctele de vedere. Mâncatul prea mult sau prea puțin, neștiind când și cum sa combini și sa consumi alimentele, nu te vei bucura în totalitate de beneficiile acestora. Hidratarea, chiar și pe timp de iarna, este necesara. Sportul trebuie făcut zilnic. Sa nu uitam ca și somnul cât și starea noastră sufleteasca joaca un rol foarte important în bunăstarea noastră.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Pai iti poti face salate multe, atat din fructe cat si din legume.
Poti manca fructele si legumele crude, cauta retete.

| andreeadenisa22 a răspuns:

Îți recomand:
- legume precum morcovi, broccoli, spanac, mazăre, roșii, ardei, dovleci, conopida, castraveți;
-fructe precum grefe, ananas, mere, rodii, banane, citrice.
De asemenea, îți recomand cerealele integrale, în special fulgii de ovăz, semințele, precum cele de in, chia, quinoa, ouăle fierte și iaurtul. Sunt foarte multe alimente sănătoase și te mai poți interesa căutând pe internet. Sper ca am reușit să te ajut cu ceva și apreciez faptul ca vrei să mănânci sănătos când există atâtea tentații periculoase pentru sănătate. Succes!

| Tito97 a răspuns:

Echilibru my friend, balanța alcalin/acid ar trebui să fie undeva la 66/33 conform nutriționiștilor. Nu poți să te hrănești exclusiv cu fructe și legume că în maxim 2 luni faci ocluzie intestinală de la atâtea fibre și mori de hemocromatoză.

| Noname2121 a răspuns:

In primul si primul rand te poti documenta dupa internet,cu cat stii mai multe,cu atat mai bine pentru tine si incearca sa eviti sfaturile celor care ofera anumite informatii contra cost. Poti incepe cu avocado,poti prepara salate din acest fruct sau poti sa faci o pasta cu praf de usturoi,sare,piper,zeama de lamaie; aceasta pasta o intanzi pe toast, este foarte delicioasa si sanatoasa, aducand multe beneficii. Legume mexicane, tot felul de mix-uri, peste ca somon bogat in acizi grasi si omega 3 benefic inimii; piept de pui, branza samd. Good luck!

| penciuiulian99 a răspuns:

Eu ti-as recomanda bananele sau merele deoarece sunt foarte bune si ajuta foarte mult

| 123anonimul123 a răspuns:

O alimentatie sanatoasa trebuie completata cu putin sport
incearca sa diversifici meniul
poti manca salate, fructe si legume, piept de pui fiert, peste fript
evita sa mananci grasimi si alimente prajite in ulei
poti incerca sa alergi 10-20 de minute pe zi daca ai timp sau sa faci putina miscare

| NinaDiana a răspuns:

Recomandarea mea, neffind specializata in asa ceva, ar fi sa nu treci dintr-odata de la un regim la un regim complet diferit. Mai bine incearca sa renunti la alimentele care stii ca nu sunt sanatoase si pe care le consumi: fast-food, sucuri, tot felul de deserturi, paine multa, etc. Si nu manca dupa orele 18-19:00. Sa tii dintr-odata o dieta e greu, sa renunti rapid... dar daca o iei treptat cu siguranta vei reusi.

| Talmaciu_Famatech_1983 a răspuns:

Recomand o detoxifiere intai. Corpul tau a acumulat o gramada de toxine; pe care, pentru a fi in echilibru, trebuie sa le elimini. Dupa ce ai facut asta, recomand continuarea stilului ales. 0771766338 - imi poti scrie, suna, te pot ajuta cu mai multe informatii.

| C1udatul a răspuns:

-Dimineata ai putea manca un mic-de-jun consistent pe care il mananc si eu in fiecare zi: Un platou care contine rosii, branza sarata, sunca, ou fiert si daca vrei si castraveti.
-La pranz ai putea manca peste cu usturoi, daca nu te deranjeaza pestele ca pe multe persoane, dar nu vorbesc de peste Pangasius, ci de peste normal.
-La cina trebuie sa mananci ceva foarte moale, deoarece stomacul tau incepe sa nu mai functioneze la fel de bine ca ziua. In concluzie la cina ai putea manca o salata de fructe sau de legume.
Sper ca ti-am fost de folos!

| Luly512 a răspuns:

Nu stiu daca stii engleză, dar iti las numele unui canal de pe Youtube, acolo găsești ce vrei tu, cum sa mănânci sanatos, ce iti dăunează etc.Numele site-ului se numește BRIGHT SIDE, iar imaginea canalului este cu un bec

| Daniikls a răspuns:

Moorcovi