| SmiiileXoXo a întrebat:

Ati stiut la Evaluare Nationala? Eu am gresit propozitia aiaa traznioar [am scris atributiva straight face ] si la valori morfologice si functii : Am scris ma : pronume personal, atribut pronominal straight face
cuvantului :substantiv comun, atribut substantival
se stie :verb predicativ, si am uitat sa mai scriu predicat laughing

Voi cum ati scris?

5 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Am stiut. La "ma "era pronume reflexiv cu fs de cpmplement direct, "sa stiu"era verb predicativ cu functie de predicat verbal si la aialalta am scris atribut substantial exprimat prin substantiv comun. Succes la nota!

| SmiiileXoXo explică (pentru măcheamăăăî):

Mercii,bravo tie, eu cred ca iau vreun sapte, apropo ce era propozitia aia pana la urma?

| măcheamăăăî a răspuns (pentru SmiiileXoXo):

Era subiectiva.Ati avut camere? Noi da!

| SmiiileXoXo explică (pentru măcheamăăăî):

Da am avut camere, toata lumea a avut din Sibiu, profa mea de romana a zis ca e predicativa straight face

| Bogdan_Gruita_1993 a răspuns:

@Yogurt: Se vede ca ai stiut laughing)) ma- pronume reflexiv? laughing)