| motanu89 a întrebat:

Ati vizitat cetatea Neamtului, l-ati intalnit pe Stefan? http://pavelionut.wordpress.com/2011/01/10/intalnire-cu- stefan-cel-mare/

Răspuns Câştigător
| iustii21 a răspuns:

M'am nascut la poalele Cetatii si locuiesc aici.:p E un loc fantastic.Merita sa fie vizitat. Iar treaba cu Stefan.hmmm...se poate spune ca ne intalnim cu el. Dar nu ca persoana.Ci ca un spirit.Caci el ne vegheaza de sus. E adevarat articolul. Dar nu te intalnesti in persoana pentru ca Stefan nu poate fi imitat de nimeni. Sper ca ti'am fost de ajutor. Funda te rog?batting eyelashes

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Dupa restaurarea ei, Cetatea Neamtului a devenit o lectie vie de istorie; tot respectul pentru efortul edililor. Am vizitat in vara trecuta Cetatea, am vazut acolo un portret foarte reusit al lui Stefan cel Mare si am regretat ca la chioscul de suveniruri n-am gasit nicio reproducere dupa el. Oricum, ceea ce m-a impresionat mai mult decat orice altceva, a fost multimea de scolari, parinti si bunici care urca panta destul de obositoare a dealului pe creasta careia se afla cetatea lui Stefan.Si fiindca la poale asteapta rabdator Nica, cred ca fiecare scolar ar trebui sa fie dus sa vada pe viu o pagina din istoria si literatura noastra.

| dydy1 a răspuns:

Sigur:d, sunt din Piatra Neamt iar la cetate merg mereu, il intalnim in plan imaginar logiclaughing.
E un loc deosebit, pe care alte orase nu il au, merita vizitat, un loc de nota 10.