| abcddcba a întrebat:

Atunci cand merg pe strada de unul singur, nu pot merge normal, ci ori vorbesc la telefon ori MA PREFAC ca vorbesc la telefon pana ma intalnesc cu cineva/ajung la destinatie. De ce? Efectiv am o stare de neliniste daca nu vorbesc sau daca nu ma prefac ca vorbesc la telefon, un fel de anxietate chiar. Cum pot sa scap? Peste tot pe unde ma duc am telefonul la ureche cand sunt singur. Cand suntem minim 2 persoane nu am treaba, dar cand sunt singur "vorbesc" la telefon.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"MA PREFAC ca vorbesc la telefon pana ma intalnesc cu cineva"

dacă singur nu scapi de asta, serios, du-te la un psiholog

| Clytia a răspuns:

Am mai auzit oameni care nu pot să meargă de unii singuri fără să facă ceva, să vorbească cu cineva, să stea pe telefon... Le e jenă, rușine, să treacă pe stradă, sa fie văzuți de alți oameni. Decât să interacționeze, cunoască, salute, preferă să asculte muzică în căști... În general, sunt genul de persoane introvertite, anxioase, timide. Probabil ești obișnuit în grupuri, ți-e mai ușor să socializezi așa, pe atunci când ești singur, te simți ușor vulnerabil.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la un psiholog.

| abcddcba explică (pentru Clytia):

Si asta ar insemna ca ar trebui sa petrec mai mult timp de unul singur pe strada? thinking