| Andrei20 a întrebat:

Aveti ceva impotriva rromilor? si daca da. mentionati de ce

Răspuns Câştigător
| cookie_1240 a răspuns:

Nu suport pe nimeni care injura si e violent nu neaparat "rromi care injura si sunt violenti". si romanii, englezii, germanii, chinezii, evreii, musulmanii si toate natiile care injura si sunt violenti imi sunt foarte urati.
nu conteaza ca e "rrom". daca e de treaba, nu ma deranjeaza deloc.

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Prefer sa nu am contact direct cu rromi.Nu e discriminare, e nevoia mea de siguranta

| Liviu a răspuns:

Eu personal nu prea am.
Dar cand ma uit la uni rromi te scuipa te injura.
Atata stiu ei...
Incearca sa te fure pe fata...
Insa cu rromi care ma respecta ii respect
Nu toti rromi is la felhappy nu fac discriminari insa.

Acuma fiecare RROM care va posta va zice despre el ca nu e ca alti si din astea'
Uh god...

| ºPishcotº a răspuns:

Importriva lor nu am nimica.si eu sunt oameni, doamne fereste, da' imi pare rau ca nu sunt civilizati in tarile unde imigreazahappy!

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Pey nu vreau sa generalizez si sa spun ca as avea ceva impotriva tuturor rromilor... dar cand ii vad chiar imi displac pentru ca am avut destule experiente neplacute cu acest gen de persoane. dar sunt si rromi de treaba cu care imi face placere sa stau de vorbahappy

| ClaraZ a răspuns:

Nu am nimic impotriva lor, ci din contra.Consider ca sunt tot oameni, iar daca au culoarea tenului mai inchisa nu inseamna ca suntem mai presus de ei.Comportamentul lor nu se datoreaza faptului ca sunt rromi, ci datorita educatiei, mediului in care traiesc.Cunosc rromi care sunt foarte de treaba, am prieteni rromi, si nu imi e rusine sa recunosc.Este foarte adevarat ca unii injura, se comporta urat si din aceste cauze se generalizeaza.Sunt si romani care injura, care fura, etc.Parerea meahappy

| Monica a răspuns:

Nu sunt rasista. In niciun caz.Nu am nimic cu 'romii' civilizati.Altii sunt de toata groaza, sincer.Pe aia pot jura cu mana pe inima ca nu-i pot suporta.Doar pentru simplu fapt ca sunt niste libidinosi ambulanti care profita de oameni[fete].
Sunt niste. animale in calduri laughing!
Dar mai sunt si romi civilizati happy!

| divinuu a răspuns:

Nu chiar.Am f multi prieteni rromi care se comporta destul de frumoshappyDar tin minte ca acum vreo luna-doua eram in parcarea unui hipermarket cu niste prietene.Pe langa noi trecea o masina cu 2 rromi in ea. Unul din ei a aruncat in mine cu o sticla de 2 L de Cola si m-a lovit destul de tare cu dopul in coaste.Nu stiu ce l-am injurat eu acolo(mi-am dat seama prea tarziu ca nu trebuia) fiindca au auzit si au intors masina. S-a oprit la maxim 2 cm de prietena mea care a intrat intr-un gard si s-a taiat la picior iar eu m-am lovit cu glezna de bordura.Bine macar ca nu au coborat din masina.Deci genul asta de rromi ii detest, n-au niciun rost in societate.Restul,n-am nimic cu ei.

| Aiwendil a răspuns:

Da.Am.De ce? Eu sincer inainte nu i-am urat, dar de cand au vrut niste tiganci sa ma jefuiasca(noroc cu un domn, nu m-au jefuit, dar au incercat si nu mai stau sa explic acum cum si ce s-a intamplat) ii urasc.Sincer ei si-au creat reputatia acesta de oameni nemernici, hoti, rai etc. N-am nimic ca sunt ei negri.Asa i-a lasat natura.In plus rromi nu sunt numai aceia pe care ii veni pe strada e si Guta, Salam, tot neamul de manelisti de unde din muzica lor dovedesc ca tiganii nu sunt prea educati si cu buni simt.Si rromi numai aur si bani vor.
Bye!

| alessutz11 a răspuns:

In principal nu, nu fac discriminari, unii sunt de treaba, civilizati etc. Altii [majoritatea] sunt sub orice critica, in special parintii de 14-15 ani care isi invata cei 7 pitici sa vorbeasca urat, sa-si bata joc de noi, romanii, care induram cu greu faptul ca toti si-au gasit cuibul la noi in tara. Astia isi bat joc de noi, ne fura si se cred superiori [de parca ei ar sti ce inseamna]. Personal am avut multe conflicte cu ei in special cu un pitic care se ia asa de mine fara motiv si o injura si pe mamaie ca i-a zis sa nu se mai urce pe masina noastra. straight face Dupa aia, cand am fost ultima data la piata, erau doi pici care se luau de fiecare persoana care trecea. Acu pe bune, asta nu-i nesimtire?! Cum sa nu te superi pe ei cand iti invadeaza tara? Si acum nu o spun cu mandrie, dar pe strada mea (Ion Calin, langa Stefan cel Mare) cat si in cartier sunt foarte multi rromi. Ti se face si frica sa iesi noaptea la magazin ca ai uitat ceva sau mai stiu eu ce. sad

| Alexandru a răspuns:

Nu am nimic impotriva lor dar, este regretabil ce au facut mai ales in Italia, si nu numai. Se prea poate ca, daca erau romani in locul lor, deznodamantul sa fi fost acelasi, lucru deloc imposibil.
Deci acum nu trebuie sa fie mitraliati. La fel de "bine " s-au comportat si romanii si nu prea mai avem ce spune.
Doar ca, totusi, atunci cand esti pus in situatia de a interactiona cu rromi, este aproape un instinct in a-ti lua masuri mai severe de securitate, lucru deloc de condamnat pentru ca, la urma urmei nu poti cunoaste omul nici dupa ani de zile, cu atat mai putin pentru cateva minute.
Nu putem face greseala de a generaliza. Nu ar fi in regula daca am fi rasisti sau xenofobi cu privire la rromi. Insa, cred eu ca majoritatea lor nu este tocmai "dreapta" sa o numim asa.
E drept ca si noi facem greseala de a condamna insa fara a cunoaste, ghidandu-ne doar dupa ce am auzit.Erau foarte inspirate acele apeluri la toleranta, difuzate mai ales pe tvr 1 si tvr 2 cand copilul roman era mustrat de parinti ca s-a jucat cu copii rromi...

Suntem doar ostili si radicali in ceea ce ii priveste fara insa a-i cunoaste si fara a lasa de la noi un gram de toleranta...

| Alëxa_9778 a răspuns:

Eu una nu am nimic impotriva celor de etnie rromahappy

Dar cu a spus si Liviu nu toti rromii sunt la fel.

De ex (pozitiv) Connect-R este rrom:X. dar este indragit de multa lume pentru vocea lui.

Alt ex (negativ) : Mergi pe strada si vezi un rrom ca injura, scuipa zice tot felul de blesteme si etc, pe aceia ii detesthappy

| Ioana_2793 a răspuns:

Nu, nu am absolut nimic cu eihappy
Sunt si ei oameni.

Dar mi se pare urat ca fura si injura.
Nu stiu sa se poarte civilizatwinking

| YeowangBalam a răspuns:

Nu am absolut nimic cu romiihappy...si ei sunt oameni happy

| deutza a răspuns:

Eu nu am nimic cu ei...sunt unii care sunt de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa cum spunea comediantul Chris Rock despre negri - "There's the black people... and there's the niggas!", aşa şi aici - pe de-o parte sunt rromii, pe de altă parte există şi ciorile (e şi în dex acest termen depreciativ).
Sunt două categorii - cei civilizaţi şi cei care îşi fac neamul de ruşine. Un alt lucru care mă deranjează este că după părerea lor, au numai drepturi. Când se întâmplă ceva, ei sunt primii care ajung la primărie/spital/etc. şi Doamne fereşte să îi pui s-aştepte sau să nu-i ajuţi deloc că vin la tine cu tot familionul după ei! Cam asta-i tot.

| Andrei20 explică:

Sunt si romani care fura...care sunt maii jegosi decat rromi, care cersesc, care se iau de oameni fara motiv. Si nu trebuie' neaparat sa fi negru sa fi rrom.

| Andrei20 explică:

Divina:* sunt si romani care fac gesturi d-astea