| droid96 a întrebat:

Voi de ce aveti incredere in religia dumneavoastra? ( Mentionati si numele religiei)

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu am incredere intr-o religie. Religia este o inventie omeneasca, Biblia ne vorbeste despre o relatie nu un sistem condus de dogme sau reguli. Inima este asezamantul religiei adevarate si adevaratul crestin este crestin in inima.Totusi trebuie sa avem toleranta fata de cei care au alte convingeri, ma refer la natura umana nu la vicii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiindca EU am decis sa fac parte din ea, si am deplina incredere in deciziile proprii

Rastafarienizmul

http://youtu.be/1PZbrW531Y0

| onasis1961 a răspuns:

99% in crestinism.Mai concret in ortodoxie.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca se bazeaza in totalitate pe BIblie si aplica normele biblice, apoi predica despre Regatul lui Dumnezeu si fac de cunoscut numele lui Dumnezeu tuturor.Sunt o Martora a lui Iehova.Isaia43:10-12

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Eu n-am incredere nici in pisica mea si tu ma intrebi de religie,sunt ateu,stiinta este singura in care cred nu revendica nici un adevar absolut, e mereu noua, evolueaza mereu, metaforic vb natura e ceva minunat, cred in dumnezeul lui spinoza

| milan9 a răspuns:

Religia este într-adevăr un sistem. Un sistem al lucrurilor care nu se contrazic, al mesajului neinterpretabil al divinităţii, iar acesta nu poate fi decat unul singur!

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, creştinismul (scopul şi continuarea firească a iudaismului şi a profeţiilor lui), Biserica Noului Testament - cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său - trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu cred ca numele religiei are vreo relevanta. Important este ceea ce faci tu in viata de zi cu zi. Actiunile tale sunt cele care te plaseaza mai aproape sau mai departe de D-zeu, Tao, Vedas, Allah sau cum il mai numesc oamenii.

| Maxim96 a răspuns:

Cred in ortodoxie caci sunt sfinti care au urmat aceasta religie.Din secte sfinti nu se nasc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am incredere in religii ci in mine! Nu cred in nici o religie deci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred nu in religie ci Dumnezeu, numele ideologie religioase pe care o aprob este crestinismul.

| Mikhtarian a răspuns:

EU cred in Iisus Hristos, si in Dumnezeu, ( Sfanta Treime ) caci asa simt.
Cred in Dumnezeu, si sunt crestin ortodox.

| Dumniezău a răspuns:

Eu nu cred in gizaz.Sunt ateu.

| C0nstantin a răspuns:

Cati prosti... atatea religii

| Apocaliptic a răspuns:

Eu cel mai mult cred in religia pocaitilor.
Ei nu se inchina la icoane si nici la "Sfinti". Ei cred(si sunt de acord cu ei) ca toti "Sfintii" dupa ce au murit au ajuns, ca si ceilalti credinciosi, ingeri si nu inteleg de ce sa te inchini anumitor ingeri daca sunt toti la fel?
Ei se inchina doar lui Dumnezeu si lui Iisus(Dumnezeu pentru ca a creat totul si Iisus pentru ca ne-a iertat pacatele si inca ni l-e iarta). Si pentru ei Dumnezeu inseamna Iisus dar daca Dumnezeu l-a dat pe Iisus pe Pamant, asta nu inseamna doua Duhuri Sfinte?
Si ei nu cred nici in Preoni. Cum poate un preot sa ne ierte pacatele asa cum putea face doar Iisus? Cum poate tine minte numele tuturor oamenilor din Bisecica lui pentru a se putea ruga pentru ei?
Eu sunt Ortodox.

| ciotori a răspuns:

Nu cred in religie, cred in Dumnezeu, religia este un mod de separare

| droid96 explică:

Tinand cont ca majoritatea dintre noi am fost botezati inainte sa putem lega 2 cuvinte.