| Sunshine18 a întrebat:

Aveti idee daca se gasesc biscuiti cu ravas in magazine?
si daca da unde anume.
funda

2 răspunsuri:
| Moncherie a răspuns:

Nu sunt, dar sa stii ca sunt usor de facut.

Uite aici o reteta

Salut. Uite aici reteta prajiturilor cu ravas
Durata: 1 h
Complexitate: Medie
Ingrediente: 5 linguri de unt nesarat, 4 albusuri, 1 ceasca zahar tos, 1 ceasca faina, un varf de sare, 3 linguri de smantana grasa, 1 lingurita de extract de migdale.

Mod de preparare:

Se incalzeste cuptorul de dinainte si se unge tava.
Se topeste untul intr-o craticioara la foc mic.
Se bat cu mixerul albusurile cu zaharul. Se adauga faina si sarea si se amesteca pana la omogenizare.
Se adauga untul topit, smantana si extractul de migdale. Se amesteca pana la omogenizare.
Puneti o lingurita de aluat in tava si intindeti-o pana va atinge diametrul de aproximativ 12 cm. Repetati procedeul pana cand nu mai este loc in tava. Lasati prajiturelele sa se coaca pana capata o culoare usor rumena (in jur de 8 minute).
Cu ajutorul spatulei desprindeti prajiturelele coapte de tava si puneti altele la copt. Cele deja coapte se indoaie in doua, astfel incat privite de sus sa aiba forma de semiluna. Cu degetul mare se imping cele doua colturi inauntru – operatiune care ar trebui sa va ia cam 10 secunde la fiecare prajiturica. Indoirea prajiturelelor se realizeaza doar cand ele sunt inca fierbinti si moi.
Scrieti mesajul sau urarea pe fasii lungi de hartie dura si puneti-le inauntrul prajiturelelor racite. Pe deasupra puteti turna topping de ciocolata sau frisca.

P.S: Incearca totusi la restaurantele cu mancaruri chinezesti (de obicei acolo se fac biscuiti cu ravase)

| MyaEmy a răspuns:

Incearca la restaurante cu specific corean, chinezesc sau unde au shushi. Poti face comanda de la ei.
Sper ca te-am ajutat happy