| Sonya1512 a întrebat:

Azi ar fi trebuit sa fie a 3 a zi de menstruatie, dar nu este absolut nicio picatura de sange, ieri am inceput sa iau anticonceptionale pentru prima oara, asta sa imi fi afectat menstruatia sau e posibil sa fi fost de fapt, o sangerare de fixare a sarcinii si nu menstruatie?

Precizez ca nu am avut niciodata contacte neprotejate si nici nu s-a spart vreun prezervativ, deci nu stiu daca o sarcina ar fi posibila, dar sunt foarte speriata...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele menstre pe anticonceptionale sunt foarte reduse cantitativ si scurte. Stai linistita, nu poate fi sarcina, ginecologul nu-ti prescrie contraeptive pana nu se asigura la perfectiune ca nu esti insarcinata.

6 răspunsuri:
| KDily a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic ginecolog.Sau poti intreba unele persoane pe care le cunosti si au cat de cat experienta, asa poti avea incredere ca raspunsul primit e unul adevarat.Acesta este punctul meu de vedere.Te-am pupat!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de sarcina aici, este normal sa mai ai schimbari la data menstruatiei!

| SefaTa97 a răspuns:

Nu, nu e vorba de sarcina!
E din cauza anticonceptionalelor!

| ProstieLaSuperlativ a răspuns:

Dereglările de ciclu sunt normale, mai ales dacă eşti tânără. Din ce spui e logic că anticoncepţionalele n-au nicio treabă în această ecuaţie, încă. O să vină mai târziu sau poate doar luna viitoare. De obicei rolul anticoncepţionalelor sunt pentru a te proteja de-o sarcină nedorită şi mai ales pentru reglarea menstruaţiei: durerile insuportabile vor dispărea, iar durata se va reduce. (de obicei) Dacă uiţi să o iei într-o zi, iei 2 ziua următoare. Încearcă să le iei la aceeaşi oră, zilnic, însă +-4h nu fac diferenţă. Important e să nu treacă 12h. Dacă au trecut e bine să te protejezi suplimentar în următoarele 7-10 zile. În concluzie, stai liniştită. Nu e nimic grav. Totuşi, dacă eşti preocupată poţi recurge la cumpărarea unui test de sarcină care costă vreo 13 lei. Şi stai liniştită. p.s: ţi-au fost recomandate de-un medic ginecolog? Ştii că pot avea reacţii adverse, gen îngrăşare, vărsături etc. A, încă o chestie: antibioticile, tratamentul cu suc de grapefruit, scad protecţia anticoncepţionalelor. Dacă eşti nevoită să urmezi un astfel de tratament, cură sau mai ştiu eu ce, foloseşte şi prezervativul. Dar asta găseşti şi-n prospect sau la un mic search pe gugăl. Don't worry, be happy!

| ProstieLaSuperlativ a răspuns (pentru ProstieLaSuperlativ):

Antibioticele*

| Sonya1512 explică (pentru ProstieLaSuperlativ):

Da, anticonceptionalele mi-au fost recomandate de ginecoleg, datorita unor probleme hormonale.