| Robitzz a întrebat:

Ba, am si eu o intrebare...
De ce toti prietenii de varsta mea sunt mai dezvoltati decat mine si au si cateva fire de par in barba si eu nu?
Tin sa mentionez ca am aproape 15 ani.
Dar eu sunt genul ala de nu prea am par pe mine, doar putin. Si la subrat putin.
In rest pot sa spun ca sunt ok cu dezvoltarea
1.68 inaltime, vocea mi s-a ingrosat in vara asta... Si am inceput recent sa cresc in inaltime...
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca raspunsul il gasesti tot in intrebarea ta. Tine de genetica si atat, nu poti influenta cu nimic pilozitatea corpului tau.Eu am avut un coleg de liceu care abia la facultate si-a lasat un pic de cioc, pana atunci avand par pe fata extrem de putin.Un prieten la fel are, prefera sa se rada de tot fiindca parul de la barbie si mustata nu creste deloc prezentabil, uniform.Nu trebuie sa te compari cu alti colegi, dar poti sa te compari (in limite sanatoase) cu alti barbati din familia ta si eventual sa-i intrebi cum a fost pentru ei la aceeasi varsta.Mai ai inca de crescut pana la 18-20 de ani, deci nu te stresa pentru astfel de detalii.

| Robitzz explică (pentru dullcat):

Mersi frumos

| dullcat a răspuns (pentru Robitzz):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu toti copii intra la pubertate in acelasi timp, unii sunt mai dezvoltati, mai bine hraniti si atunci hormonii lor de crestere sunt mai activi.
Tu poti intra la pubertate si la 16 ani DACA pui mana serios sa mananci cu multe, foarte multe legume variate, fructe proaspete, carne de pasare, vita, peste, fiindca hormonii de crestere sunt stimulati de vitaminele, mineralele, aminoacizii si proteina luate din mancarea ta zilnica.
Daca nu mananci sanatos, hormonii tai nu primesc nimic si atunci nu cresti si nu te dezvolti.

| Hyperion7 a răspuns:

Fiecare cu genele sale
Dar nu trebuie de acum să te simți nu știu cum doar pentru că nu ai barba sau mai știu pe unde pilozitate, profita acum cat nu aihappy
O să fie un moment in viața ta când îți vei dori sa mai fie aceste vremuriwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as dori sa cresc atat de mult! Daca te tachineaza colegii nu ii baga in seama! Te vei dezvolta si tu iar unele studii arata ca cu cat te dezvolti mai tarziu cu atat creierul ti se va forma mai mult!