| anonim_4396 a întrebat:

BBuna TPU! Am o intrebare: cand este normal sa iti vina menstruatia? Sunt multe fete la care le vine pe la 11 - 12 ani! straight face

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Măi, la mine în clasă toate fetele aveau din clasa a IV-a menstruație.
Iar eu mă simțeam prost că eram singura pe lângă și mi se părea anormal că le veniseră tuturor așa repede.
Mie mi-a venit pe la 12-13 ani.
Intre 10-16 ani vine ciclul în general. Dacă se depășește, fata respectivă ar face bine să facă o vizită la ginecolog.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În mod normal ea trebuie să vină între 12 și 14 ani dar poate veni mai devreme sau mai târziu cu un an, respectiv 11 și 15 ani!
Pa, pa.

| Tourniquet a răspuns:

Pe la 11-12 ani sau mai putin. Mie mi-a venit la 10 si 4 luni. Este normal deoarece organismul fetelor care le vine de la 9-10-11 ani este dezvoltat. Sunt fete care le vine menstruatia prea tarziu (16-17 ani) si atunci este un motiv de ingrijorare.
Normal e sa-ti vina pe la 12-13 ani. happy

| narcisa a răspuns:

Mie mi-a venit la 12 ani jumatate.depinde de fiecare fata.am prietene carora le-a venit la 9 ani sau la 14-15ani.

| Ana94 a răspuns:

Este foarte normal la 11-12 ani.Mie mi-a venit la 11 ani si 8 luni laughing dar depinde ca-s unele carora le vine la 9-10 ani, altele carora le vine la 14-15 ani.

| diidii a răspuns:

Pai asta e varsta happy
11-14 ani
fundapuppy dog eyes?

| myru_6393 a răspuns:

Pai poate veni intre 9 si 18 ani da acum depinde de organism big grin

| Andaiulia a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana.de corpul fiecaruia.nu este bine sa iti vina foarte devreme(10-11)pe la12- 13-14 e mai bine

| madalina111 a răspuns:

Da este normal.la unele fete le vine de cand au 9 ani.