| iubiduby a întrebat:

Bun...deci a trebuit sa-mi fac curaj sa-mi impartasesc temerile pe un forum, cred ca de vreo 5 6 ani am o foarte mare problema cu stima de sine, pur si simplu nu reusesc sa trec peste hopul asta cu aspectul fizicsad, parca ma macina, orice privire ironica, orice zambet parsiv -toate parca sunt pentru mine.Cateodata reusesc sa trec peste dar, apoi cineva reuseste sa ma faca sa cad in "depresie"-o batjocura, un misto ceva.Si nici nu resusesc sa vb cu nimeni pentru ca am impresia ca primesc numai mila...si cand vorbesc cu mama singurele lucruri care mi le zice sunt "lumea e rea mama" sau "numai baga de seama" si nu ma ajuta deloc. Si poate aveti vreo idee cum as putea sa numai bag de seama rautatile lumii si sa ma accept asa cum sunt :X

4 răspunsuri:
| monique a răspuns:

Ai nevoie de o trupa de prieteni/prietene adevarati/adevarate care sa te iubeasca pentru ceea ce esti, nu pentru cum arati. 90% din populatia Terei e imperfecta, doar ca toti prefera sa arate cu degetul ca sa nu se vada pe sine. Incearca sa iti cauti prieteni din medii mai linistite fara smecherasi si fitoase, incearca locuri gen librarii, biblioteci, biserici, manastiri, cluburi de pictura, muzica, lectura, dansuri si arte populare.

| bellaisa a răspuns:

Si eu trec prin acelasi lucru la mine e din cauza colegilor pe care i-am avut, si nu am nimic urat la mine sau la corpul meu, stiu ca arat bine, dar a fost din cauza invidei si de atunci simt exact ce simti si tu, si oricat de multe complimente as primi, nu mai am incredere, ma prabusesc cand baietii se intorc dupa mine si ma fluiera, cred ca o fac la misto. dar eu stiu ca nu e asa. dar nu inteleg de ce am senzatia asta de rau, tremur toata...

| bellaisa a răspuns:

Am uitat sa zic ca am stat 3 saptamana in egipt. m-am simtit atat de mine, am avut o asa incredere in mine, mergem pe picioarele mele, aici tremur cand merg pe strada.noua ne lipseste comunicare, prietenii tongue asta este adevarul, ne simtim singure, inainte nu eram asa.inainte faceam ce vroiam fara rusine fara frica, bine totul in limita bunului simt, eram fericita. dar acum? sfaturile pe care le primim sunt bune, dar nu ne ajuta, nu suntem atat de tari, atat de puternice.niciodata nu vom reusi singure

| NoName_3427 a răspuns:

Mama ta are intr-adevar dreptate cand spune ca lumea e rea, dar stiu ca nu te ajuta cu nimic.eu una cred ca in primul rand trebuie sa te gandesti la partea in care tu nu ai respect de sine sau ceva de genu', pentru ca de aici porneste totul.la un moment dat cu totii avem incredere in noi si in ceea ce suntem insa unii uitam cu timpul de asta si ne lasam intimidati de orice privire ciudata din jur, care ne da impresia ca aspectul nostru fizic lasa de dorit.so.this is a problem.cred ca ar trebui sa incerci o schimbare de look.schimba-ti tunsoarea, culoarea parului, incearca un nou stil vestimentar.incearca orice crezi ca ti-ar da mai multa incredere in tine.eu una sunt sigura ca asta te va ajutawinkingscoate in evidenta tot ceea ce iti place la tine(pentru ca ceva ceva trebuie sa iti placa), ascunde 'defectele' si fruntea sus girl. te poti face vazuta si nu doar vazuta. te poti face admiratahappy. cand o sa mearga totul mai bine, indiferent de calea pe care o vei alege, anunta-ma!:*