| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa trec peste o depresie si sa ma accept asa cum sunt?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Trebuie să gândeşti pozitiv indiferent de situaţie şi poţi să te ajuţi în acest sens gândindu-te că situaţia ar putea avea faţete şi mai rele. Învaţă să te bucuri de lucrurile mărunte, învaţă să iubeşti fiecare zi.
'Aminteşte-ţi să spui 'Te Iubesc' partenerului şi persoanelor pe care le îndrăgeşti, dar mai ales să o spui din inimă. '
'Aminteşte-ţi să-l îmbrăţişezi cu dragoste pe cel de lângă tine pentru că aceasta este singura comoară pe care o poţi oferi cu inima şi nu te costă nimic. '
Şi gândeşte-te iarăşi că, aşa cum eşti - eşti unică şi nu mai poate fi altcineva ca tine.
Succes!

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Si eu trec si am trecut prin multe depresii.Am ajuns la concluzia ca daca nu ma accept eu, nu ma poate accepta nimeni.Incerc sa fiu optimista si sa gandesc pozitiv, chiar daca uneori nu gasesc nici o solutie la problemele zilnice.Zambeste si nu ii baga in seama pe rauvoitori.La urma urmei, un sut in fund e un pas inaintehee hee.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Toti am trecut prin depresii, unele mai dure, altele mai usoare...Trebuie sa gasesti putere in tine sau daca nu cauta ajutor la altii.La parinti, la psihiatru, la prietenii adevarati care iti pot asculta necazul fara sa te judece si care te pot alina.

| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Ţi`aş recomanda să te duci la un psiholog, uite, mă dau ca exemplu pe mine : am 12 ani şi am fost diagnosticată acum vreo 3 luni cu anxietate, deci un fel de depresie. Eram foarte stresata din cauza şcolii, sunt conştiincioasă şi mă stresez prea mult : " Aoleo, trebuie să învăţ! " etc. Am fost la un psiholog, mi-a prescris nişte doctorii şi acum mă simt excelent, nici urmă de stres! Du`te, te va ajuta foarte mult. Noapte bună! Andreea, 12 ani.

P. S. Ai putea încerca Magneziu, e bun pentru stres. Dacă simptomele persistă, fuga la doctor! Doar ei sunt oameni care vor să ne ajute!

| Vizitiul a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa -ti faci o programare la psiholog, o discutie deschisa te usureaza, sfaturile unei persoane competente sunt cele mai recomandate!