| PumpkinDoll a întrebat:

Bun,deci constiinta e capabila sa judece ce e bine si ce e rau, in mod obiectiv.Deci toti avem constiinta,dar de ce de multe ori alegem sa ne inclinam in partea aia rea chiar daca suntem constienti ca nu e bine, ce ne face sa facem asta?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si de ce spui tu asta? Vreau si eu o statistica ca tot omul de rand, muritor de altfel, ca din toata populatia lumii toti sau hai sa nu zic toti, ca nu ai specificat exact cati (nu? ) inclina in partea aia rea.
Si apoi poate o sa continui cu o explicatie destul de plauzibila.

| FreddieM a răspuns:

Avem 50 la suta sanse sa alegem intre bine sau rau. Orice alegere facem e pentru ca asta vrem, condusi de scopuri, imprejurari, caracter.

| devilshelp a răspuns:

Sunt multi factori care determina o persoana sa ia o decizie. Si depinde si la ce te referi prin "partea rea". Nu as numi-o asa din cazuza ca o alegere poate sa fie facuta gandindu-te la tine sau gandindu-te la celalta persoana. Si uneori sa te gandesti la tine pare ceva sfatuit de "partea cea rea" dar depinde mereu de situatie si de trecut pentru ca fiecare om e diferit, deci nu iti poti asuma ca toti asculta de o anumita "parte"

| RAY a răspuns:

Suntem fiinte emotionale,condusi de propile credinte,prejudecati,erori congitive, de asta trebuie sa cunoastem mai multe,sa avem un auto control mai bun,sa ne folosim ratiunea, dar nu sa ne reprimam partea emotionala,sa vorbim cu noi mai mult,cu subconstientul nostru, eu unu vorbesc mereu,ajungem la concluzi chiar bune, nu te grabi sa faci lucruri,sa spui lucruri,ratiunea are nevoie de timp,frica nu inseamna ratiune, a fii frica sa spui ceva,sa faci ceva, trebuie sa auto cunosti, sa ti un jurnal personal unde sa scrii despre tine, ca si cum ai scrie despre cineva, auto criticate singura, asa te vei dezvolta