| Florin a întrebat:

aceasta intrebare este pentru cei care fac fotbal, as vrea sa fiu portar, stiti cumva ce antenamente sa fac, cum sa ma antrenez? Pls, ofer funda.

1 răspuns:
| VIRU a răspuns:

Cum sa devii un portar bun?

Frica de a plonja – toti portarii care sunt la inceput sau cei care debea incep au frica de a plonja dupa o mine. Cel mai bun moment de a invata sa plonjezi este iarna. Drept sa va spun, se poate si vara sau in alte anotimpuri cand terenul este mai dur, dar trebuie sa stiti pasii pentru a reusi!

1) Asezati-va in genunchi si aruncati-va usor pe o parte. Trebuie sa fiti cu cineva sa va arunce mingea pe jos ca sa puteti plonja dupa ea. Repetati aceast lucru de cate ori simtiti nevoia.

2) Acum incercati usor, foarte usor sa va aruncati din pozitie dreapta! Cand faceti asta lasati-va pe genunchi! La fel va recomand sa va arunce cineva o minge iar voi sa sariti dupa ea!

3) Acum incercati fara a va lasa in genunchi! Nu va aruncati din prima la inaltimi mare (exemplu: la vinclu)

Frica de a scoate o minge foarte puternica pe centru. Unii portari pur si simplu nu se baga la o minge puternica! Le e frica! Recunosc, si eu am unele momente in care ma feresc de acea minge! Dar am reusit sa trec peste asta!

1) Dati-va capul in jos, ridicati mainile si incordati mainile spre directia mingii! Asa poate veti scoate sutul (ar trebui sa iti iasa fiecare data)

Sfat: NU TE LASA INTIMIDAT DE NICI UN JUCATOR CARE VINE LA POARTA TA! IESI SPRE EL CU PICIOARELE SAU MAINILE INAINTE! DE ASEMENEA AI GRIJA SA NU TE ACCIDENTEZI!

Sper ca te-am ajutatwinking