| miruna24 a întrebat:

Acum 4 zile mi-am facut 2 gauri in ureche: un la mijloc, iar una in cartilaj.Problema este ca de aseara mi s-a umflat urechea si ma doare din cand in cand....vi s-a intamplat si voua acelasi lucru? daca da. spuneti-mi ce pot face

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Pe mine m-a durut asa tare ca nu am mai vrut sa-mi gauresc si cealalta ureche. Abia apoi mi-am gaurit-o.M-a durut rau.Mi-am pus un unguent.Dar la gaura din urechea aia am o sensibilitate.Da cu unguent de galbele si cu ceai de musetel. Daca treaba devine urata mergi la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| LinaCobarstean a răspuns:

Ti-ar trebui un unguent anti inflamator sau daca continua sa se umfle ar trebui sa mergi la medicul de familie sa-ti recomande ceva. E normal sa doara dar ai grija sa nu se infecteze

| diana3171 a răspuns:

De durut ar trebui sa doara (crunt), eu nu puteam sa dorm pe urechea respectiva cand imi mai faceam cate o gaura, insa nu mi s-a inamplat niciodata sa mi se si umfle. Se presupune ca trebuie sa misti usor cerceii din cand in cand, vreo cativa mm si sa dezinfectezi constant (adica speli cu un sapun bun 3x/zi). Daca ti se pare ca s-a infectat, dai cu ceva antibiotic crema (intrebi parintii/doctorii de care desi nu e cine stie ce varietate de ele) si faci comprese cu apa calda de cateva ori pe zi.