| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani si inca nu mi-a venit ciclu dar astept ff mult sa-mi vina. Adica ar trebui sa fiu "trista" sa zic asa, ca nu mi-a venit? pentru. ca unele fete la care iau venit imi spun ca nu e asa de frumos cand ai cilcu. Fetelor care iau venit, ce schimbari apar dupa ce iti vine ciclu?

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

În general, menstruaţia apare între 11 şi 16 ani. Nu ai de ce să-ţi faci griji că nu ţi-a venit încă, ai tot timpul. Şi nu mai aştepta atâta. Când o să-ţi vină n-o să ştii unde să fugi.

Menstruaţia este o schimabare care are loc la pubertate. Alte schimbări care au loc în perioada asta:
-creşti în înălţime
-întregul corp ţi se dezvoltă (şoldurile în mod special).
-ţi se dezvoltă sânii.
-ţi se îngraşă părul.
-transpir mai mult.
-ţi se îngraşă tenul şi încep să-ţi apară coşuri.
-apar primele zone de păr în zona axilei (la subraţ), pe picioare şi în zona pubiană.
-ai secreţie vaginală.
Secreţia vaginală e un fel de *avertizare* că îţi vine menstruaţia. Când vei avea, vei ştii că trebuie să-ţi vină.

8 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Nu au aparut schimbari, dar este stresant sa iti vina ciclul in fiecare luna, si niciodata nu vine cand trebuie. Dupa trebuie sa ai grija sa nu te patezi. Plus ca se intampla ca atunci cand vrei sa pleci undeva, de exemplu la mare sa iti vina ciclul. Atunci chiar o sa il urasti

| Laura a răspuns:

"La care iau venit"; vai de capul tău.

| mirela15 a răspuns (pentru Laura):

laughing Ms pentru " comentariu "

| irina41099 a răspuns:

Pai schimbarile sunt ca te dezvolti mai repede.Nu e asa super sa ai ciclu, de fapt e pentru mine oribil.Mereu trebuie sa ai grija sa nu te patezi, unele activitati nu le poti faca etc

| nevermind3322 a răspuns:

E naspa. Nu iti dori asta. Te doare burta si zici ca faci pe tine... Cateodata sunt si dureri de cap si stare generala proasta. Nu e tocmai cel mai bun lucru care i se poate intampla unei fete...

| Becky97zambarici a răspuns:

Stiu cum e.Si eu am tot 12 si la toate prietenele mele lea venit si ma simt putin diferita.Si mie-mi spun la fel ca-s foarte norocoasa ca nu mi-a venit. Dar eu chiar vreau sa-mi vina. App de unde esti?:*

| sabinutza97 a răspuns:

Te doare burta si capul uneori ai febra(mai ales la inceput cand nu esti obisnuita)

| alinutzzzik a răspuns:

Bucurate cit esti fetita, este foarte neplecut cind ai ciclu ai dureri nu ti se poate mai multe lucruri sa faci.Eu as vrea sa n-am, nu a fost asa fiinta careia ii va placea.Cind o sa ai, o sa vreai sa nai ..deseori la fete se incepe la virsta chind i sa inceput mamei. poti s-o intrebi cam la ce virsta si vei sti aproximativ...