| mariutzaIusca a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa fug de acasa!
Imi urasc mama! Ea e plecata in Grecia cu,, tatal meu vitreg,, trebuie sa stea 6 luni iar eu stau cu proasta de verisoarmea mai mare decat mine cu 10-11 ani.
Are si 2 fete nu le suport!
Eu am fost in alta parte a Romaniei, in Moldova acolo ma intelegeam bine cu majoritatea copiilor.
Acum aici in Dobrogea e vai de mine, mama e plecata, sora mea e o epava, alea 2 zapacite, iar aia mare o razgaita, verisoara mea cea cu 11-12 ani mai mare ma inteleg bine. Cu fetele cum ar ficu o fata Izabela o fata de varsta mea doar ca este prea razgaiata, o fata Adriana cu ea ma-nteleg cat e cat, iar o fata ELena e prea razabiata.
Deci imi urasc viata.
Cum pot scapa de aceste prietene?
Funda

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Crezi ca toata lumea e defecta doar tu perfecta?
Intai de toate trebuie sa accepti situatia ca sa poti sa te acomodezi.Tu nu suporti ca mama ta a plecat si tu trebuie sa stai practic cu niste straini, te-au rupt dintre prieteni si acum iti este incomod.Incearca sa te adaptezi, sa iti gasesti o ocupatie, o pasiune sa iti treaca mai repede timpul si nu mai respinge toti oameni din jurul tau ca nu ei sunt problema.

| kar1GaNNN a răspuns:

Văd foarte multi copii care sunt foarte triști. Mai demult nu eram asa, eram toti fericiți. Dacă de la 13 ani începi cu " imi urăsc viața " la 30 ce mai faci?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DenisaDeni11 a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa-ti urasti viata. Ai 13 ani si toate sansele din lume sa treci peste aceasta ura si sa traiesti apoi o viata frumoasa.
Fi cu capul pe umeri si gandeste-te bine, ca mama ta probabil a plecat pentru a castigat niste bani pentru voi. Iar verisoara ta te creste si te iubeste.
Trebuie sa incerci sa vezi lucrurile frumoase. Ca esti sanatoasa si ai o familie. Altii isi doresc o mama, verisori si un acoperis deasupra capului.
Prietenii poti sa ii schimbi de cate ori consideri ca ceva nu este in regula. Dar familia trebuie sa o iubesti. Si eu era nemultumita tot timpul la 14 ani, aveam si eu reactiile pe care le ai tu acum. Dar am crescut si mi-am dat seama ca am avut o copilarie frumoasa. Si acum multumesc familiei mele ca a facut sacrificii pentru mine.
Fi fata desteapta si bucurate de copilarie. Timpul nu-l vei putea da inapoi. Si iti va parea rau ca ti-au trecut anii astia frumosi simtind ura.
Iti doresc succes. Si daca vrei sa discutam si te pot ajuta cu ceva. Imi poti scrie in privat

| gigi002 a răspuns:

Incepi sa inveti cu spor, citesti mai mult si te exteriorizezi de mediul in care traiesti, iar cand va veni vremea o sa pleci pe piciorele tale in lume. va trebui sa mai astepti vreo 10 ani. daca pleci acum risti sa ajungi sa dai luciu la bordura prin viena.

| mariutzaIusca explică:

Va roog

| mariutzaIusca explică:

Inclusiv veri mele