| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si vreau sa slabesc cam 10 kg, dati-mi si mie un sfat, sau daca stiti vreo reteta de cura de slabire sa imi dati.
va rog :X

Răspuns Câştigător
| WestSid3 a răspuns:

Buna happy
In primul rand nu iti recomand medicamentele care "ajuta la slabit" pentru ca sunt doar un pumn de bomboane care iti fac mai mult rau.
Incearca sa faci seara, inainte de culcare exercitii. Vei gasi pe net foarte multe tipuri de exercitii: pentru abdomen, pentru coapse, pentru solduri... care ajuta la intarirea musculaturii si la arderea grasimilor.
Dar aceste exercitii nu iti vor fi prea folositoare daca nu reduci putin si din mancare. Prin asta ma refer la paine multa (nu zic sa nu mananci deloc, dar nu foarte multa), sucuri acidulate (numai naturale), ciocolata, bomboanele, grasimile, chipsurile si toate chimicalele de la magazin. Mananca multe fructe, legume si bea apa.
Be careful! Nu exagera cu reducerea mancarii ca s-ar putea sa dai de alte boli ale stomacului. 10 kg e totusi o cantitate destul de consistenta si nu o sa le dai jos intr-o luna sau doua. Eu zic ca 5 sunt de ajuns, chiar mult pentru 13 ani. Ia-o incet.
Pa, pa kiss

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cum ai ajuns la concluzia că trebuie să slăbești 10 kilograme?
Ce înălțime ai?
Evită grăsimile și practică un sport, ești încă în creștere.
Pa, pa.

| blueangel99 a răspuns:

Cât de înalt(ă) eşti? Câte kg ai?
Singurul lucru pe care-l poţi fac la vârsta asta este să faci multă mişcare şi să mănânci sănătos, să excluzi fast food-ul şi dulciurile.
Înainte de a te apuca de slăbit:
Dacă eşti băiat, trebuie să ai ceva gen:
exemplu: 158 --> înălţime cm
158-100= 58 kg
Dacă eşti fată:
158 ---> înălţime cm
158- 110= 48 kg
Înţelegi?

Baftă!

| aliceinchains a răspuns:

Tu nu ai idee ce inseamna 10 kg, pana si 2-3 kg se vede, d-apai 10?! Si-n primul rand, o cura de slabire nu-i recomandata daca nu ai macar un 16+ ani, pentru ca s-ar putea sa dai in alte probleme. Incearca fara cura, fa mult sport si nu mai manca nesanatos.

| raluka20 a răspuns:

Cel mai bun si garantat k slabesti este : fara paine, suc acidulat si dulciuri. slabesti 100%. bafta

| deutzik34 a răspuns:

Am si eu aceeasi varsta si aceleasi dorinte.Dar am aflta ca nu sunt prea bune curele de slabire la varsta mea.Cel mai bine e sa vorbesti cu medicul de familie.Succes.

| Monet a răspuns:

Bine nici chiar 10 kg, macar 5kg big grin