| Lunetta a întrebat:

Am 14 ani (impliniti acum de curand), si am o problema.
Sunt fata...Am un frate mai mic (cls. 2). Si ai mei parinti sunt plecati in afara si ei vin cand poate, in vacante. Noi stam cu mamaia. Si in ultimpul timp nu mai ma inteleg cu familia.
Mamaia, nu ma lasa afara in timpul saptamanaii si nici ai mei parinti. Bun asa am inteles.
Parintii nu ma lasa sa am un prieten, nu ma lasa afara decat 2 ore jumate maxim in weekend. De mamaia nu mai zic.Parca traieste pe timpul lui Pazvanti.
Si in ultimele zile m-am certat cu mama des, din mai multe motive precum.Scoala. Fiindca s-au dat testele initiale si am luat niste note mici. Prietenul, mi-am facut un prieten si i-am ascuns acest fapt primele zile, dupa i-am spus, crezand ca ma poate intelege, de unde...
zice mereu ca am scoala, ca's prea mica si ca tot felul.
De fiecare dat acand vorbesc cu mama pe skype, mamaia trebuie sa zica ceva impotriva mea, pur si simplu nu o mai suport.
Astazi trebuia sa ies la ora 2 afara, dar am amanat cu amicele la ora 4.
Si vorbind cu mama la calculator, mamaia vine si-i spune daca ma lasa afara spunand ca ea nu m-ar lasa deloc.SI mama, m-a lasat decat de la 4 pana la 5, ceea ce mie nu mi-a convenit, fiindca vreau si eu mai mult timp. Incerc s-o inteleg pe mama, dar ea de ce nu ma intelege si pe mine?
Ca vreau afara, sa stau si eu, prieten nu ma lasa, dar e anul inteleg ca-mi place de acel baiat. Eu nu stiu ce sa mai fac, sunt tare confuza. In ultimul timp sunt paralela pe acest pamant, parca nu mai sunt eu.Si mamaia tot ce face, pare-mi-se mie, ca numai inceraca s-o intoarca pe mama impotriva mea. Of...
Astept sfaturi, va rog.
Si nu la mistoo.

6 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Stai linistita, si bunica mea ii spune chestii de astea lu' maica'mea, si o asculta.De ce o asculta mama ta pe bunica ta? Pentru ca nu e ea langa tine sa aiba grija de tine. Face tot posibilul ca nu patesti nimic,de aceea si asculta pe bunica'ta,pentru ca asa crede ca e mai bine pentru tine,ea e protectoare. Poti vorbi candva cu maica; ta,si pe skype,sau la telefon,fara sa fie bunica ta langa tine,si spune-i ca nu are de ce sa nu te lase mai mult,ca ai grija de tine,iti poti aduce si unele prietene acasa,sa faca "cunostinta"pe skype cu ele, sa vada cu cine umbli, daca sunt de incredere.Gata,cred ca am scris in roman aicihee hee

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da` i-ai spus bunicii tale si mamei tale ce simti?
vorbeste cu ele,si spune-le ca esti mai mare,poti sa ai grija de tine,si ai nevoie de mai mult timp liber in care sa poti merge la o plimbare,un suc, un film, ceva cu prietenii.
spune-le ca toate prietenele tale au voie sa iasa vreo 3-4 ore in fiecare zi, si ca nu poti sa stai numai in casa, ca asa ajungi sa te salbaticesti ( laughing ).
si despre prieten...la varsta ta e destul de normal sa ai unul.ele sunt ingrijorate ca te mariti acum, sau ce? cine spune ca daca ai prieten nu poti invata?
doar nu inveti 5 ore pe zi.vi de la scoala,iti faci temele&inveti, apoi ar trebui sa te lase sa iesi, ca ai invatat deja.

arata-le ca pot sa aiba incredere in tine.
succes!

| Lunetta explică:

Nu stiu ce sa mai fac, vreau si eu afara ca toate fetele, nu inteleg de ce nu ma lasa, parca na. Zici ca `oi si un model de 90-60-90 sa ma fure cineva.
Vreau sa ies cu amicele,nu ma lasa,si daca ma lasa,ma lasa o ora?
O ora... Daca mergem pe un teren, cum mergem de fel, ne ia 20 de min sa ajunge, 20 de intoarcere, stau acolo 10 minute?

| Lunetta explică:

De fiecare data cand incerc sa-i spun, nu ma intelege si ajungem la cearta.Like always.

| OrionM6 a răspuns:

E normal sa faca asa ceva happy Esti fata, esti in pragul adolescentei, cand unele fete incep sa scape ca vacile in lucerna. Tot ce fac ai tai o fac spre binele tauwinking Pana la urma cand o sa ai 25-30 de ani, nu prietenu de la 14 ani o sa te intretina, ci slujba care o sa o ai datorita facultatii.

Ai o viata inainte, ai destul timp de iubire si altele, tu concentreaza-te pe un viitor in care sa nu duci lipsa de nimic happy

| PureSoul_1157 a răspuns:

Eu zic ca iei totul ca si cum ar fi de 10 ori mai grav decat este cu adevarat. Linisteste-te. Lasa putin prieteul si amicele si incepe sa inveti, ca sa le arati ca poti sa iesi si sa iei note bune in acelasi timp. Eu asta fac :*