| DanielSm a întrebat:

Buna, am 14 ani si am o mica problema cam de 1 saptamana am inceput sa fumez, prima oara am tras un puf si nu am simtit dupa am mai tras inca unul si inca unul pana cand am terminat o tigara si as vrea sa stiu cum as putea spune parintilor mai ales lui tata deoarece cand am tras asta vara un puf din tigara electronica mi-a zis sa nu mai trag nici odata si asta sa fac la 18 ani pe banii mei! Va rog ajutor cum fac sa le spun

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Nu trebuie sa le spui. Trebuie sa te lasi.

Fii atent, in primul rand, tigarile te distrug. Chiar daca initial pare cool, la batranete o sa vezi efectele. Crede-ma, tata a fumat din clasa a 8-a si pe la 50 de ani efectele tigarilor nu sunt placute.
Iti distrugi corpul si pierzi ani pretiosi din viata pe care i-ai putea trai langa familia ta.

De asemenea pierzi foarte multi bani. Gandeste-te cate lucruri ai putea sa-ti cumperi in locul acestui viciu. Cu banii dati pe tigari timp de un an ai putea sa faci o surpriza placuta anumitor persoane apropiate sau sa-ti faci o placere pe care in mod normal poate ca nu ti-ai permite-o.

Totul tine de mentalitatea ta, de vointa ta. Totul se rezolva cu vointa dar dependenta este un lucru puternic si nu o sa scapi foarte usor. Evita tentatia. Daca cineva iti da o tigare, chiar si gratuita, trebuie sa-l refuzi si sa spui "nu sunt fumator".

Este viata ta, decizia ta. Macar la batranete o sa stii ca au existat persoane care au incercat sa te impiedice.

| christall a răspuns:

Sa stii ca tigarile duc la boli serioase. Da, faci cum vrei.

| issa2905 a răspuns:

Ai variante, nu le spui, ai mare grija cand fumezi, (m-a tinut 2 ani pana le am zis), iti iei un job (mai greu la 14 ani dar poti face ceva pentru bani, prin casa, sa plimbi cainii vecinilor etc) sau n o mai faci. in orice caz, nu uita sa tragi in piept big grin