| IuliaMB8 a întrebat:

Buna TPU
Cum sa le spun parintilor ca fumez?

Mama e de acord cu fumatul,dar odata cand a aflat ca am tras un fum a facut urat si a zis ca e foarte urat ceea ce fac.
Dupa aceea mi-a zis ca e de acord cu fumatul doar ca sa ma duc si sa ii spun!
Dar eu i-am zis ca era doar prima data cand incercam si i-am zis ca nu mi-a placut si am facut-o sa ma creada!
Dar acum vreau sa ii zic ca sa nu ma mai ascund cu cumparatul tigarilor!

Tata nu prea e de acord cu tigarile, deoarece nu a fumat niciodata!

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu e frumos să minți. Asumă-ți ceea ce faci, nu fii copil.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cati ani ai?

| IuliaMB8 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

19 ani? De ce? Vrei sa ma intrebi de ce nu le spun ca sunt majora? Pentru mine nu conteaza ca sunt sau nu majora! Eu nu vreau ca ei sa se simta jigniti ca ei nu fumeaza si ca au incercat sa ma educe in asa fel incat sa imi arate ca nu e bine sa bei si sa fumezi, iar eu sa fac asta! Ma simt prost fata de ei!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru IuliaMB8):

Sa te simti prost fata de tine nu fata de ei, desi ceva respect nu strica. Mama nu e de " acord ", poate cel mult mai permisiva ca sa nu strice relatia cu tine ca stie ca nu are cum sa-si impuna punctul de vedere. Eu la 17 ani fumam de fata cu ei desi sunt nefumatori. Mai pune si diferenta de vremuri - in urma cu 35 de ani. Am baiat care mai pufaia in liceu dar ferit de ochii mei apoi a plecat de acasa si nu s-a mai ferit. Pe fata am prins-o in baie in clasa a 8 a dar a fost doar o joaca. A inceput sa fumeze la sfarsit de liceu de fata cu mine si s-a lasat in anul 4. A fost si este un copil minunat care acum este medic dar lasatul de fumat e cred o mare realizare. Eu fumez din 1980. Am ncercat de multe ori sa-l las ( cu gandul ), am visat ani intregi numai la asta dar n-am reusit desi in viata am fost f determinat in ce am facut. Nu conteaza ca fumezi de fata cu cineva sau nu ca nu amagesti pe nimeni. Nu exista indeletnicire mai tampita si prostie mai mare ca fumatul. De cate ori imi spunea un nefumator ca nu e bine imi venea sa-l iau la palme. Sa ma intrebe pe mine ce e fumatul ca eu il practic de 37 de ani. Nu am avut probleme de sanatate din cauza lui dar tot un idiot sunt.

| IuliaMB8 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu nu fumez mult! Deci nu pot spune ca as putea avea probleme! Fumez maxim trei tigari pe zi!

Acum eu nu inteleg altceva? Nu am intrebat daca este bine sa fumezi, am intrebat cu totul altceva, dar ma rog

| 393Dan a răspuns:

Atat timp cat traiesti la ei in casa, nu le spune, pentru ca inca esti doar un copil pentru ei si cred ca au dreptul sa-ti dirijeze viata, daca nu vrei sfada in fiecare zi. Insa daca esti independenta, spune-le, ca esti deja adulta si poti sa faci ce vrei.