| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani acus in februarie, insa la acesti ani credeam ca o sa ma simt bn, credeam ca o sa fie cei mai frumosi ani din viata mea, dar nu e asa. In ultimii doi ani mam simtit singura, respinsa acum simt ca miam pierdut prietenile, fiindca ele cauta drja alte interese au intrat ambele in grupuri de prieteni diferiti si mau parasit intrun fel. Stind in clasa ma uit cum colegii se rid striga se distreaza insa eu stau singura si pur si simplu de toti respinsa. Si nu sint tipul de persoana inhibata, timida doar ca nu ma simt bn in colectiv, ma gindeam ca dupa clasa a 9 sa plec in alt liceu sa termin 12 clase, poate o sa ma integreez msi bn in noul colectiv. Stiti din cauza aceasta si din cauza ca sunt foarte complexata si gindesc profund ma urasc la nebunie, am intrat in drpresii pina am ajuns la momente sa incerc sa ma sinucid, cind am renuntat la dinucidere ca miam dat seama ca e mare pacat, am inceput sa peau alcool pina nu ma puteam tine pe picioare, am baut intratit de mult incit organizmul meu cu greu mai primeste alcoolul, acum vreu sa incep sa fumez dar nu vreau sa ma prinda parintii. Am un viitor de nimic, cred ca sunt si slaba sau grasa sau nici eu nustiu cum ca sa va inaginati cum arat ma pot descrie sunt o fata in jur de 1.72 cm am 51 kg sunt o brubeta, smolita multi imi spun ca sunt cam buzata si am un par lung si scarit, insa nu am prieten iar lucrul acesta ma doare cel mai mult ca.nu am avut niciodata si ma simt ffoarte respinsa, poate nu e asa dar eu in orice caz cred asta, va rog sfatui-ti ma, merci mult

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Pai un lucru ar fi foarte important: sa ai incredere in tine, in ceea ce esti.Nu conteaza ce cred persoanele din jurul tau care majoritatea din ziua de azi sunt rele. Incearca printre acele persoane sa iti gasesti un prieten/prietena cu care sa poti sa te intelegi cu adevarat(care sa nu te minta si sa iti fie de incredere) nu trebuie sa ai nu stiu cati prieteni ca sa te integrezi de obicei poti sa ai unul singur dar adevarat, pentru ca popularitatea nu este importanta, importanta este persoana ta. Incearca sa inveti ca ceea ce cred cei din jurul tau este o nimica toata pentru ca multi nu gandesc crede-ma si majoritatea sunt nemernici deci nu ii lua in sema nu te consuma pentru ei nu ai de ce.Incearca sa vezi lumea altfel nu asa cum pare sa fie si nu te mai lasa de izbeliste fumand, sau sa bei sau mai stiu eu ce pentru ca sti si tu ca nu iti face bine ci rau. Si faptul ca nu ai o relatie nu este ceva rau ci bine deoarece este bine sa astepti pe cineva bun care chiar sa iti placa si sa te faca sa te simti bine nu doar sa ai o relatie de dragul de a avea una si crede-ma exista cineva pentru fiecare persoana, incearca sa nu te mai amagesti atata.Sa sti ca viata iti poate surade daca stii sa o controlezi tu pe ea nu ea pe tine. Sper ca te-am ajutat. In caz ca mai vrei sa ma intrebi ceva te pot ajuta daca imi trimiti mesaj pe chat.Bafta!