| iasmiiiiii77 a întrebat:

Buna, am 15 ani si as vrea sa ma mut de la părinți. Desigur ca am un motiv pentru care mi-aș dori lucrul acesta. In fiecare zi mama mea începe certuri banale si daca ii răspund cu cearta iese urat, dar si daca sunt calma si încerc sa evit certurile tot continua pana plec din încăpere in camera si încep sa plâng. Deja m-a epuizat psihic. După stresul de la liceu, vin acasa si ajung sa fiu stresata mai tare in loc sa ma relaxez si să-mi fac temele in liniste. As vrea sa știu daca as putea sa ma mut sau daca trebuie anumite acte si daca este nevoie de un tutorele legal in cazul mutării.

Răspuns Apreciat de Editori
| VoidEternal a răspuns:

Până la 18 ani nu ai cum să locuiești în altă parte, decât cu acordul părinților tăi. Nu există posibilitatea de a avea alt tutore legal decât dacă s-ar implica instituții ale statului cum ar fi DGASPC (protectia copilului).

Va trebui să găsești o cale să te înțelegi cu mama ta sau să mai aștepți până la 18 ani ca să te poți muta fără ca părinții tăi să aibă un cuvânt de spus.

10 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Are probleme serioase mama ta nu te supăra pe mine trebuie să zic adevărul nu este normal comportamentul ei față de tine absolut deloc

Sincer pentru prima oră imi pare sincer rău cand spun cuiva muncește dar este singura soluție in care te poti muta trebuie să iei în calcul chiria apa curentul întreținerea apa calda apa rece plus ca mai sunt si alte consumati pe care trebuie sale iei in considerare

Găseșteti un loc de muncă strânge bani pune deoparte apoi muta te si in felul ăsta ai scăpată de certă și scandalului definitiv

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sincer nu stiu cum vei face față si liceu si muncă

Dar dacă ești fată deștepta sti ce faci? O lasi sa urle cate vrea ia tu frumos cum vi de la liceu te bagi in camera te mănânci bei ce-ti place apoi înveți frumos iesi cu prieteni las-o să-și mânaca creierii oamenii rai până la urmă cand vad ca nu-ti mai pot face își fac singuri rău sunt bolnavi.

Evito tu fa ce te face pe tine fericită cu Adevărată

| iasmiiiiii77 explică (pentru GraniniCuPiersica):

As avea apartament in care sa ma mut si oricum ma angajam măcar la 4 ore pentru a ma putea întreține dar chiar nu vreau sa ma caute cu politia sau ceva in acest gen.

| iasmiiiiii77 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Problema e ca mereu intra peste mine in camera, nici nu bate la usa si nu ma lasa tot timpul afara si daca ies de capul meu doar fac mai rău...

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru iasmiiiiii77):

Nu știu ce să mai zic are un comportament față de tine foarte foarte deplasată ar trebui sate înțeleagă mai ales ca esti fata nu înțelege greșit ca am zis asta mă refeream la legătură mama fiică ar trebuie sa-ti dea sfaturi despre viața cum este cu Adevărată sate ferească de rău sa stea lângă tine sa vadă dacă ești bine dacă ai o problemă multe si multe sincer imi pare sincer rău că ai așa mama

Daca nu te superi tatăl tău ce face tot timpul asta se uita la ia cum se comporta atât de rău cu tine?

| iasmiiiiii77 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Tata este cam toată ziua la lucru, vine seara obosit si stresat si el si de obicei certurikeau loc când vin de la liceu, nu când e el acasa. Cat e el acasa mama nu mai zice nimic, nu se mai cearta. Si sincer nu ma chinui sa stau sa-i explic tatei tot deoarece mereu se baga mama si o crede pe ea in mare parte sau nu zice nimic. Am avut o perioada mai grea emoțional, am trecut printr-o despărțire si nu pot spune ca am avut susținere emoțională din partea mamei. In prima săptămână plângeam zi si noapte si abia mâncăm. E drept ca atunci nu se certa atat de des cu mine si tata nu știa ca e chiar asa rău pentru ca nu voiam sa ma vada asa...si acum pe când sunt fericita si mi-am refăcut viata(noi ne-am mutat in vara) a început iar cu certurile si mereu arunca vina pe mine.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru iasmiiiiii77):

Evito las-o sa zică ce vrea ia se vede ca are apucături deplasate rău

Sincer imi pare rau de tine nu esti un copil rău esti un copil cuminte si ascultător mult o părinți siar dori
Sa aibe un copil ca tine iar alți le da dumnezeu copii ca tine si nu stie sai prețuiască cu Adevărată

Evito las-o sa zică sa faca ce vrea ia fa ce-ti place uitate la filmele care îți place mergi cu prieteni afară plimbăte joacă te ce-ti place fa ce te face pe tine fericită cu Adevărată

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru iasmiiiiii77):

Cu 4 ore muncite la 15 ani... Asta daca te angajeaza cineva, te întreții cam 1 sapt. Pe urma ce plan ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Desigur, se poate cere asistenta sociala la un Camin de Copii, (orfelinat), unde poti sta pana la 18 ani, inchis bineinteles si sub supraveghere stricta, alaturi de copii mici.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!