| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Cum am spus si in intrebarile anterioare, sunt clasa a12a si vreau sa merg la facultate.Insa,de la o vreme,problemele legate de bac ma streseaza. Ideea e ca de ceva timp plang foarte des. Nu pot sa ma gandesc la faptul ca o sa plec de acasa, ca nu o sa mai fiu langa ai mei in timpul facultatii, ca o sa ma descurc singura, ca o sa ma despart de prietenii mei. Plang in fiecare seara si nu stiu ce sa fac.Imi doresc foarte mult sa merg la facultate, dar ma inspaimanta despartirea de cei dragi.Stiu ca vin in weekend acasa,stiu ca am vacante,dar sunt genul de persoana timida si mult prea emotiva. Nu stiu ce sa mai fac. Stresul,momentele astea in care plang, temele ma distrug psihic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de abia astept laughing. Gandeste-te ca vezi locuri noi, cunosti oameni noi (ma rog mie nu imi prea place sa cunosc oameni noi), teoretic incepi o noua viata, sau un nou capitol, o sa fie super fain. Eu asa vad lucrurile, stau intr-un oras mic, ma duc in Bucuresti si ma minunez si de semafor cand vad cat de lata e strada. Cand porneste metroul imi micsorez ochii de placere ca nu mai parcurc 30minute pana ajung in celalalt capat al orasului, si trebuie sa ma plimb(ceea ce mie imi place).

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Da,dar mi-e greu sa plec de langa ai mei. Sunt obisnuita sa vin acasa si sa gasesc toata familia acasa, sa am totul facut. Acolo o sa fiu singura. Ma incanta ideea ca o sa plec intr-un loc nou, dar o sa fiu singura si ma inspaimanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

O sa vezi ca o sa-ti placa laughing. Daca nu acum, mai tarziu cel putin o sa simti nevoia sa fii singura.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fie asa cum spui tu. Aveam nevoie de o incurajare! Multumesc frumos!

| CinevaNou a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Nu o sa fii singura, o sa ne ai pe noi >:d

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Aveai impresia ca o sa traiesti cu parintii tai pana la batranete?

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de asta, dar nu pot sa fac nimic fara ei.Sunt tot timpul aici si cand o sa plec o sa fiu singura si nu sunt pregatita, dar stiu ca trebuie sa fac si pasul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Fiecare dintre noi face acest pas, asta e diferenta intre copii si persoane adulte.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru CinevaNou):

Si pe voi! happy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Da, dar pentru unii nu e usor...DELOC.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Bun venit in viata reala laughing. e diferenta mare fata de privelistea de sub aripa parintilor

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Toti plang atat de rau inainte sa plece? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Depinde de gen. fetele ca pleaca de acasa. baietii poate plang de bucurie laughing.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Offfflaughing in cazul asta mi-as dori sa fiu baiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Eh, fiecare gen cu avantajele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Vesti noi, e posibil sa fiu admis la o facultate in Danemarca. Sunt sanse sa dorm pe strazi pentru ca se gaseste foarte greu casa si ii aiurea cu banii, dar de abia astept. Am 2 prieteni acolo care ma vor ajuta

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa creeed! Felicitari! Si stai linistit, o sa gasesti si unde sa stai!