| AndaDu a întrebat:

am si eu o problema.Sunt impreuna cu un baiat si in ciuda faptului ca tin enorm la el, ii tot fac faze naspa.Naspa nu in sensul ca ma uit dupa altii sau ceva, doar ca ma ia gura pe dinainte si spun lucruri care il ranesc sau ma exprim gresit, dar de care nu imi dau seama decat prea tarziu cand el deja se supara si nu ma mai asculta cand vreau sa ii explic ce voiam de fapt sa zic.Sunt si o fire care pune inima in tot si sunt emotiva, deci fiecare cearta ma consuma efectiv, stau si plang si ma agit si intr-un final nu rezolv tot nimic.Cand el greseste incerc sa las cat de mult pot de la mine, dar el nu prea face asta, cu toate ca sunt sigura ca tine la mine. Aveti vreo idee ce pot face sa evit certurile stupide, si daca se poate face ceva in legatura cu faptul ca sunt foarte emotiva(adica nu stiu lucruri pe care le faceti voi sa va calmati dupa certuri sau mai stiu eu ce). Multumesc, dau fundita.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca chiar ai tine la el cu adevarat nu cred ca isi vorbi asa, eu cred ca cauti pretexte sa te desparti de el

| AndaDu explică (pentru RAY):

Crezi gresit, nu as vrea sa ma despart de el pentru nimic, personal consider ca e tot ceea ce isi poate dori o fata, e tot ceea ce imi doresc eu, dar ca orice om am si eu limitele mele, incerc sa imi pastrez calmul, dar cand el continua sa imi vorbeasca rece si sec nu pot continua sa fiu calda si pasnica, cu toate ca incerc.

| RAY a răspuns (pentru AndaDu):

Fi serioasa

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa incerci sa inveti sa te autocontrolezi emotiv dar mai ales d.p.d.v.impulsiv.Dai dovada de un comportament labil si de o lipsa de maturitatein gandire. Inainte de a vorbi impune-ti de fiecare data prin vointa autocontrolul asupra discutie ce urmeaza sa-l intretii. Invata-te sa te autocontrolezi.

| AndaDu explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru sfat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndaDu):

Si te rog nu uita ca un vechi proverb zice asa : "gura bate cu*ul " Te sfatuiesc sa nu uiti de asta daca intr-adevar tii la el si-l iubesti. L-a un moment dat s-ar putea sa nu mai suporte sa fie admonestat fara a fi vinovat, chiar daca intelege ca nu o faci din rautate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te exprimi mai bine, sa nu mai plangi ca nu rezolvi nimic si sa-i explici tot

| Miladincaa a răspuns:

In primul rand incearca sa te linistesti. Nimeni nu e perfect si toti facem greseli mai mari sau mai mici. Incearca sa iti pui putina ordine in ganduri si sa iti dai seama de ce reactionezi asa. Stiu si eu cum e sa te ia gura pe dinainte, dar incearca sa te stapanesti putin mai mult. E dificil sa te abti atunci cand vrei sa spui ceva, mai ales atunci cand consideri ca ai dreptate.
In legatura cu emotile... nu poti sa le controlezi mereu. Cel mai bine e sa le gasesti cauza si sa incerci sa le intelegi. Sigur ca poti "stapani" lacrimile incercand sa iti musti limba, dar pe termen lung asta nu e o solutie. Cat despre "a pune totul la suflet"... nu e un lucru sanatos. In timp pe langa ca iti va afecta foarte mult moralul, iti va distruge si sanatatea, iar asta o spun din experienta. Incearca sa fi nu mai nepasatoare ci mai realista. Nu poti sa eviti fiecare efeniment cu impact ridicat, dar incearca sa iti amintesti mereu ca totul are o rezolvare.
Incearca sa porti o discutie cu iubitul tau. Spune-i ce simti pentru el, cat de mult regreti fiecare lucru gresit si ce impace are fiecare cearta asupra ta. Nu trebuie sa te simti stanjenita, problemele se rezolva prin comunicare, iar voi formati un cuplu. Nu e nimic anormal in a vorbi cu el despre ce te macina.

| qMoonShine a răspuns:

Eu zic sa te controlezi singura si sa ai grija la ce spui, altfel risti sa ramai fara persoana pe care o iubesti.Si in legatura cu emotivitatea, eu zic de fiecare data cand plangi sa gandesti asabig grina' cine -s eu? Miss Drama? Mai bine nu mai plang, si in loc sa bocesc, fa ceva in legura cu asta.Nu stiu pnm, incearca sa fii mai hotarata, altfel vei avea de suferit.