| Suparata23 a întrebat:

Am 15 ani,si in urma cu mult timp am facut dragoste cu iubitul meu, dar nu a ejacuat in mine. Ciclul mi-a întârziat de 2 luni,imi e frica sa ii spun mamei,e posibil sa fi ramas însărcinată? Nu am de unde sa fac rost de bani,iar el s-a despărțit de mine, Nu stie situatia. Da-ti-mi un raspuns va rog.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Concludent este un test de sarcină, însă eu una mă îndoiesc că ai fi însărcinată, având în vedere datele menționate de tine. Înainte cum aveai menstruația? Tot neregulată? La vârsta asta, de obicei, întârzierile menstruației sunt cauzate de chisturi ovariene(destul de frecvente), când nu este vorba de o sarcină, bineînțeles. Pentru a le putea depista este nevoie de un control ginecologic, mai exact de o ecografie endovaginală pe care o poți face liniștită. Având în vedere că ți-ai început viața sexuală, este chiar indicat un control de rutină anual la ginecolog. Mergi înainte la medicul de familie, ceri bilet de trimitere și este gratis.
În cazul unei eventuale sarcini sau a oricărei alte probleme, discută cu mama ta. Nu o să te judece și va face tot posibilul să te ajute. Indiferent de gravitatea faptei, ea te va sprijini și te va iubi necondiționat.

| Suparata23 explică (pentru anamariarot):

Da,ciclul nu imi venea regulat inainte, si stiu ca am chisturi. Nu stiu cum sa ii spun mamei, daca nu o sa mai vorbească cu mine?

| anamariarot a răspuns (pentru Suparata23):

Ce anume să îi spui? Pentru liniștea ta, fă-ți un test de sarcină, dar nu ești.

| Suparata23 explică (pentru anamariarot):

Am uitat să menționez că am scurgeri vaginale brânzoase, uneori cu un miros urât. Dar încă nu am avut pofte sau grețuri, deşi în ultimul timp sunt foarte obosită.

| anamariarot a răspuns (pentru Suparata23):

Fugi la ginecolog. Scurgerile brânzoase sunt specifice candidozei.

| Suparata23 explică (pentru anamariarot):

Ce poate să îmi facă ginecologul?

| anamariarot a răspuns (pentru Suparata23):

Poate lua o probă din secrețiile tale, vor fi trimise in laborator și vei primi tratament. Spune-i mamei tale că ai aceste scurgeri și din ce ai citit tu suspectezi că ai candidoză. Există teste speciale la farmacie pentru depistarea ei; seamănă cu testele de sarcină. Nu îți face griji, că nu te mănâncă ginecologul. Te întreabă inițial dacă ți-ai început viața sexuală în vederea efectuării ecografiei endovaginale, te întreabă cand ai avut prima menstruație, cum îți vine etc. și cu ajutorul acelui aparat se uită la uterul tău, respectiv la ovare.

8 răspunsuri:
| Lina1993 a răspuns:

In doua luni nu ti-ai putut cumpara un teste de sarcina? e 3 lei sau unul mai scump costa pana in 10 lei, il gasesti la orice farmacie. De ce sa stai cu nesiguranta asta in loc sa iti faci un test? Noi, cei de pe TPU, nu avem de unde stii daca nu cumva in lichidul seminal de dinaintea ejacularii au existat spermatozoizi sau nu sau daca ciclul iti intarzie din cauze medicale. Fa un test de sarcina rapid! daca mai astepti sa treaca timpul

| NuConteazaCnSunt a răspuns:

Daca spui ca nu a ejacuat in tine, nu ai cum sa ramai insarcinata, ori nu ati fost voi doi prea atenti ori ai o dereglare, mie spre exemplu sa zicem daca am avut saptamana asta poate sa imi vina peste 4 luni, eu de cand mi-a venit prima data ciclul, l-am avut de 2-3 ori pe an, intai fa un test de sarcina.